11 Nisan 2013 Perşembe

A Bologna! (Bologna'ya!)


50. Bologna Çocuk Kitapları Fuarı 25-28 Mart 2013 tarihleri arasında Bologna-İtalya’da gerçekleştirildi. Türkiye, 29. Salon’daki B/6 numaralı ulusal standıyla fuarda yer aldı. Bu yıl ülkemizden pek çok yayınevi fuardaydı. Görebildiklerim: Can Çocuk Yayınları, Domingo Yayınları, Erdem Yayınları, Günışığı Kitaplığı, Hayy Kitap, İletişim Yayınları, Kaynak Yayınları, Kırçiçeği Yayınları, Mavibulut Yayıncılık, Nesil Yayınları, Timaş, TUDEM, Yapı Kredi Yayınları, Zambak Yayınları.

Yayınevlerinin yanı sıra telif ajanslarından temsilciler; Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesi Koordinatörü Ümit Yaşar Gözüm, Roma Kültür ve Turizm Müşaviri Enis Uğur, Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nden Ülkem Özdenak, yazar ve illüstratör Feridun Oral, yazar Gülsevin Kıral, yazar ve illüstratör Yaprak Moralı, Andersen Ödülü illüstratör adayımız Saadet Ceylan, yazar-akademisyen Gülçin Alpöge de bulunuyordu. Geçen yıllara nazaran, hem diğer ülkeler hem de Türkiye açısından bakıldığında, katılımın gözle görülür bir şekilde arttığı rahatlıkla söylenebilir.

Sevgili Ebru Akkaş, Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) ve İllüstratörler Sergisi’nden bahsetti. (Ancak şunu eklemeliyim ki ALMA ödülünü alan kişinin açıklandığı basın toplantısı bana ülkemizdeki bazı organizasyonları hatırlattı. Üzüleyim mi, rahatlayayım mı bilemedim.) Ben de BOP (Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the year-Yılın En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları Bologna Ödülü) ve 2013 BolognaRagazzi Awards’dan bahsedeceğim.

1995’ten bu yana her yıl fuar kapsamında verilen BolognaRagazzi Awards, beş kategorideki kitaplara veriliyor: Kurmaca, Kurmaca dışı, New Horizons  ve Opera Prima (Sanatçıların ilk eserlerine veriliyor). Beşinci kategoride ise 2012 yılından bu yana verilmeye başlanan ve dijital kitapların değerlendirildiği BolognaRagazzi Digital Award bulunuyor (bu bölüm için uluslararası özel bir jüri var).

BolognaRagazzi Ödülü’ne -2013 yılı için- Türkiye’den de Günışığı Kitaplığı ve Zambak Yayınları katıldı.

2013 BOLOGNARAGAZZI AWARDS - KAZANANLAR

 FICTION-Kurmaca

Changbi Publishers, Paju-si, Kore
Eyes
Metin ve İllüstrasyonlar, Iwona Chmielewska


 

NON FICTION-Kurmaca dışı

Editions Thierry Magnier, Paris, Fransa
Dictionaire fou du corps
Metin ve İllüstrasyonlar, Katy Couprie
 
 


 

NEW HORIZONS

El Colegio de México Conaculta. Alas y Raíces, Mexico City, Meksika
Diccionario para armar
Metin: Carmen Leñero, Francisco Hinojosa, Francisco Segovia, Ignacio
Padilla, Joaquín Díez-Canedo F., Luigi Amara, María Baranda, María García Esperón, Mónica Brozon, Richardo Chávez Castañeda, Ricardo Yáñez, Vivian Mansour
İllüstrasyonlar: Alejandro Magallanes, Diego Bianki, Fabricio Vanden
Broeck, Isol, Israel Barrón, Ixchel Estrada, Joel Rendón, Magú, Manuel
Monroy, Mariana Chiesa, Paloma Valdivia, Quetzal León, Trino
Coordinators Miriam Martínez Garza, Luis Fernando Lara
 
 


 

OPERA PRIMA

Templar Publishing, Dorking, Birleşik Krallık
Paul Thurlby’s Alphabet
Metin ve İllüstrasyonlar, Paul Thurlby


BolognaRagazzi Digital Award - Kazananlar


Fiction - kurmaca

DADA Company Edutainment, Madrid, İspanya
Four Little Corners
Metin ve illüstrasyonlar Jerôme Ruillier / DADA Company Edutainment

Non Fiction – kurmaca dışı

Touch Press/Egmont/Illuminations, Londra, Birleşik Krallık
War Horse
Metin Michael Morpurgo, illüstrasyonlar François Place


Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın 2013’teki 50. yılı nedeniyle BolognaFiere ve İtalyan Yayıncılar Birliği-AIE yeni bir ödül verdi: BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the year (Yılın En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları Bologna Ödülü). Her biri farklı bir coğrafi bölgeye ait olmak üzere altı kategori bulunuyor ve bir önceki yıl içinde yayımlanan yenilikçi, cesur kitaplar değerlendiriliyor. Bölgeler: Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya. Ödülün amacı yayınevlerindeki mesleki becerileri ve düşünsel çalışma kalitesini değerlendirmenin yanı sıra dünyadaki pek çok kültür arasındaki alışverişi artırmak, karşılıklı bilgi paylaşımını teşvik etmek.

2013 yılı Kazananlar:

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Afrika
Bakame Editions, Kigali, Ruanda

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Asya
Tara Books, Chennai, Hindistan

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Orta ve Güney Amerika
Cosac Naify, Sao Paulo, Brezilya

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Avrupa
Planeta Tangerina, Carcavelos, Portekiz

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Kuzey Amerika
Chronicle Books, San Francisco, ABD

2013 En İyi Çocuk Kitapları Yayıncıları, Okyanusya
Gecko Press, Wellington, Yeni Zelanda

Dört günlüğüne standlarıyla, sergileriyle, etkinlikleriyle ve katılımcılarıyla çocuk edebiyatına yakışır bir dünya yaratılan fuarı hiç ziyaret etmemiş olanlar fuar görsellerine şu adresten ulaşabilirler: http://www.bookfair.bolognafiere.it/en/press/2013-images/1219.html  

Fuar bu yıl bizim için ayrıca önemliydi. Her iki yılda bir dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından çocuk ve gençlik edebiyatı alanında emek veren kişilerin katıldığı IBBY Kongresi’ni 2018 yılında ülkemizde yapmak üzere aday olmuştuk. Aylardır süren çalışmaların sonucu fuarın hemen öncesinde belli olacaktı ve güzel haberi, kısa bir süre öncesine kadar ÇGYD Başkanı olan ve halen IBBY Yönetim Kurulu üyeliğini sürdüren sevgili Gülçin Alpöge verdi: Biz seçilmiştik! Bu haberi kendisinden almak ayrıca heyecan vericiydi. Gülçin Hanım’ın çabaları, yönlendirmeleri ve önderliği bu sonucu almamızda çok önemli bir rol oynamıştı doğrusu. Önümüzde uzun ve zorlu bir yol bizi bekliyor, ama alanımız açısından öylesine değerli bir fırsat ki bu, hepimiz eminim aynı heyecanla yola devam edeceğiz. ÇGYD’nin başvuru dosyasını merak edenler www.cgyd.org adresinden ulaşabilirler.

Tülin Sadıkoğlu 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder