9 Nisan 2013 Salı

"Bir taş hem çok cesur, hem de çok tok olabilir mi?"

İçinde okyanus dalgalarının sesi olan, çok yaşlı, cesur ve sürekli karnı tok olan bu taş, sana nasıl hiç ilginç gelmiyor, anlamıyorum.”

Plajda dolaşmaya çıkan Memo’nun gözüne sahilde kendi başına duran bir çakıltaşı ilişir. Taşın üzerinde mavi çizgiler vardır ve bu çizgiler güneş ışığında pırıl pırıl parlamaktadır. Memo heyecandan gökyüzüne fırlar. Onu bu kadar heyecanlandıran taşı merak eden Martı,  kulağını taşa dayayıp dinler. Okyanusların sesini duyar ve özlemle okyanus üzerinde uçtuğu zamanları hatırlar. Kaplumbağa ise taşın kendisinden bile yaşlı olduğunu söyler: “Taşlar yaşlandıkça, rüzgârın etkisiyle aşınır ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olurlar. Canlıların tam tersi yani… Ahh, ahh! Keşke biz canlılar da taşlar gibi olabilsek de, yaşlandıkça derimiz daha pürüzsüz olsa.”  Tavşana göre taşlar çok etkileyicidir, çünkü onlar kendisinin aksine hiçbir şeyden etkilenmezler. Kanarya, kurbağa, kocaman balık, Memo’nun büyükannesi… hepsi taşla ilgili bir şeyler söyler. Memo’nun arkadaşı Tombiş hariç. Ona göre bu taş hiç de ilginç değildir…

Hikâyenin sonuna doğru aslında herkesin kendi özlemini dile getirdiği sonucunu çıkarabiliriz. Nihayetinde nesnelere, kişilere, olaylara yüklediğimiz anlamlar aslında çoğunlukla bize ait duygular, düşünceler oluyor. Tıpkı özlemlerimiz gibi… Memo da bunu fark etmiş görünüyor: “Ne güzel bir taş! Herkes ona bakıp istediği şeyi görebiliyor.”

Behiç Ak, yazıp resimlediği okul öncesi ve çocuk kitaplarında, mizah ve duyarlılıkla yoğrulmuş kendine has üslubuyla insana, dünyaya dair pek çok konuyu ele alıyor. Kitapları asla didaktik olmayan Ak, iyi bir edebiyat yapıtında olacağı gibi, okurun farklı bakabilmesini, geniş bir açıyla düşünebilmesini sağlamakla kalmıyor merak duygusunu, keşfetme ve anlamaya çalışma arzusunu da teşvik ediyor.

Behiç Ak’ın yazıp resimlediği “Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor”, Günışığı Kitaplığı’nın “Tombiş Kitaplar” dizisinden yayımlandı. Dizinin ilk kitabı, yine Behiç Ak’ın yazıp resimlediği ve kahramanının Memo olduğu “Benim Bir Karışım” idi.
 
 
Tülin Sadıkoğlu

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder