31 Mayıs 2013 Cuma

80 Günde Devriâlem

İlk baskısını yüz kırk yıl önce yapan 80 Günde Devriâlem, Jules Verne’ün ustalıkla kaleme aldığı kitaplarından biri olmakla beraber sonunu bildiğimiz halde defalarca okumaktan vazgeçemediğimiz bir kitap.

Münzevi bir hayat süren düzenli, dakik ve de centilmen Phileas Fogg iskambil oynarken sosyalleştiği Reform Kulübü’nde arkadaşları ile sohbet ederken dünyanın eskisi kadar büyük bir yer olmadığını söylemesi ile başlayan konuşma bir iddiaya dönüşür. Fogg, bu tezini kanıtlamak üzere yola çıkmaya karar verir. Bankadaki tüm parasını bu bahse yatıracak kadar kendine güvenir. Aynı zaman da bu davranışı bazılarının birkaç gün önce gerçekleşen banka soygunu ile ilgili ondan şüphelenmesine neden olur.
 
Vakit kaybetmeye hiç niyeti olmayan Fogg, yeni uşağı Passepartout’ya hemen toparlanması söyler ve 2 Ekim’de yolculukları başlar. 21 Aralık akşamına kadar kat edecekleri uzun bir yol vardır önlerinde.  Yolculukları yedi aşamada tamamlanacaktır. İlk aşamada tren ve gemi ile Londra'dan Süveyş'e ulaşan ikilinin peşine onlardan şüphelen işgüzar müfettiş Fix düşer. Müfettiş Süveyş'ten Bombay'a kadar vapur ile yapılan yolculukta Fogg ve Passepartout’nun peşinden ayrılmaz. Fogg ve Passepartout, Bombay'dan Kalküta'ya gitmek üzere yollarına devam ederler. Demiryolu bitene kadar trenle daha sonra fil sırtında ulaşırlar bir sonraki duraklarına. Yolculukları sırasında vakitlerini sadece taşıtlarda geçirmedikleri için kendilerini beklenmedik maceraların içinde bulurlar. Böyle bir heyecanı takiben hayatını kurtardıkları Aouda da onlara eşlik eder. Kalküta'dan Hong Kong'a; Hong Kong'dan Yokohama'ya gemi ile ulaşırlar. Yokohama'dan San Fransisko'ya gemi ile ulaşmaya çalışırken yolculuklarının en uzun ayağını gerçekleştirirler. San Fransisko'dan New York'a varmaları kışın getirdiği engellerle zorlu geçer. New York'tan Liverpool’a tekne ile meşakkatli bir yolculuk sonrasında ulaşırlar ama işgüzar müfettişin müdahaleleri ile maceraları kesintiye uğrar. Umutları tükenir halde Liverpool’dan Londra'ya trenle yolculuklarını tamamlarlar.
Jule Verne her çocuğun en az bir kitabını okuması gereken bir yazar.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder