27 Mayıs 2013 Pazartesi

Asıl Hırsız

Asıl Hırsız, yazıp ve resimlediği daha sonra sinemaya uyarlanan Shrek ile tanınan William Steig'in 1973 yılında yayımlamış olduğu bir kitap. Metin ve resimler, yine Newbery Medal, Newbery Honor gibi ödüllerinin sahibi yazarın elinden çıkma.

Gawain, Krallık Hazine Dairesi'nin başmuhafızı. Sevilen Kral Basil'e hayır diyemediği için kabul etmişti bu görevi. Bu onu önemli bir kaz mevkiine getirmişti ama işi canını sıkıyordu. Anahtarı sadece kendinde ve kralda olan hazine dairesini günde en az bir kere açıp kontrol etmek de görevlerinden biriydi. Her şey yolunda giderken bir gün sayım sırasında bir şeylerin eksildiğini fark etti. Bunun sonucu denetim ve vardiyaları artırdı ama bu hazine dairesindeki kayıpları engelleyemedi. Başbakan kedi Adrian düz mantıkla yürütüp Gwain'i suçlu ilan etti. Fare Derek'in ise bu konuda bildiği bir şeyler vardı ama mahkeme sürecinde bunları kendine saklamayı tercih etti.

Kitap mağdur, suçlu ve bu ikilinin bir araya geldiği bölümden oluşuyor. Asıl Hırsız, ahlakçı değil ama ahlaklı olmanın ne demek olduğu üzerine güzel ve merak uyandırıcı bir yapıt.

İş Bankası Kültür Yayınları'ndan Selahattin Özpalabıyıklar çevirisi ile yayımlandı.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder