14 Mayıs 2013 Salı

Eve Dönelim, Küçük Ayı


Günlerden bir gün Büyük Ayı ve Küçük Ayı ormanda gezmeye çıkarlar. Epeyce yürüdükten sonra mağaralarına dönmeye karar verirler. Ormanın içinde ilerlerlerken Büyük Ayı “pof, pof, pof” sesi çıkararak ağır ağır yürüyormuş; Küçük Ayı ise hoplayıp zıplıyor, karda kayıyor, koşturuyormuş. Sonra birdenbire durmuş, etrafını dinlemiş. “Pof, pof, pof” sesini duyan Küçük Ayı, bir Pofuduk’un onları izlediğini düşünmüş. Büyük Ayı bunların adımlarının karda çıkardığı sesler olduğunu söylemiş ve böylece yollarına devam etmişler. Küçük Ayı tekrar durmuş; bu kez “şıp, şıp, şıp” diye bir ses duymuş ve onları bir Şıpıdık’ın izlediğini sanmış. Büyük Ayı sesi dinlemiş ve bunların eriyen buzların dereye damlarken çıkardığı sesler olduğunu söylemiş. 

Küçük Ayı, yol boyunca başka sesler de duymuş ve sonunda da yorularak karların üstüne oturmuş. Büyük Ayı onu mağaralarına kadar taşımış. Mağaraya varınca önce içeriyi ısıtmış sonra da Küçük Ayı’ya, “Pofuduk’ların, Şıpıdık’ların, Patırdak’ların ve karlı ormandaki sesleri dinleyerek ağır ağır yürüyen bir Küçük Ayı ile bir Büyük Ayı’nın masalını anlatmış”.

Çocuk edebiyatının Nobel’i olarak görülen Hans Christian Andersen Ödülü sahibi Martin Waddell’in yazdığı ve Barbara Firth’in resimlediği Küçük Ayı, Büyük Ayı dizisi tüm dünyada en çok okunan resimli öykü kitapları arasında yer alıyor. Bu diziden “Eve dönelim, Küçük Ayı”nın yanı sıra “Aferin, Küçük Ayı!”, “Uyuyamıyor musun, Küçük Ayı?” ve “Seninle Ben, Küçük Ayı” adlı kitaplar da Kır Çiçeği Yayınları tarafından yayımlandı.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder