29 Mayıs 2013 Çarşamba

İncik Tom'un Sırrı

Mahallede 17 numaralı dükkânda iş yapan hiçbir esnaf tutunamaz. Buraya bir saatçi mi açıldı; ayarladığı saatler bir sorun olur mutlaka. Bir terzi mi kiraladı burayı; aldığı ölçülerde mutlaka bir hata vardır. Derken bu dükkâna İncik Tom ve karısı gelir. Şarküteri dükkânı açacaklardır. Hazırlıklarını tamamlayınca tüm mahalle sakinlerini davet ederler açılışa. Herkese hazırladıkları ürünleri ikram ederler. Açılıştan karşı kaldırımdaki kasap Asarkeser Al dışında herkes memnun ayrılır. Zaten o da açılışa katılmamış, karşı kaldırımda söylenip durmuştur.

Alışverişlerini İncik Tom'dan yapmaya başlar mahalleli. Sanılanın aksine bu dükkandaki uğursuzluğu kırıp başarılı olmaya başlamışlardır. İşler iyi gidince onlarla ilgili bir dedikodu yayılmaya başlar. Mahalleli bir iş çevirdiğini düşünür bu çiftin. İncik ailesinin bir sırrı var elbet ama sanılanın aksine büyü ve kötülükle hiç mi hiç ilgileri yoktur.

Kitap insanı şaşırtan hoş bir şekilde bitiyor. En iyisi sihri bozmamak için bunu okuyanlara bırakmak.

Kitapta yer alan illüstrasyonlar zaman zaman sayfa çok kalabalıkmış izlenimi verse de çok başarılı.

İncik Tom'un Sırrı, Fulvia Degl'innocenti ve Roberto Lauciello ortak çalışması. Nesin Yayınevin etiketi ile yayımlanan kitabı Ceylan Özçapkın Türkçeleştirmiş.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder