15 Mayıs 2013 Çarşamba

Mumuk

Desenleri, illüstrasyonları, dergi ve kitap kapakları, kartpostalları, afişleri ile tüm dünyada tanınan Selçuk Demirel'in yazıp çizdiği çocuk kitapları da var.  YKY tarafından yayımlanan Mumuk dizisi de bunlardan biri.

Selçuk Demirel'in dizisinde yer alan kitaplarsa şöyle: Mumuk Oyuncakçıda, Mumuk Fotoğraflarda ve Mumuk Harfleri Öğreniyor.

Mumuk Oyuncakçıda kitabında Mumuk kendi yaptığı bebeği ile bir oyuncakçı dükkânını ziyaret ediyor. Orada hem oynuyor hem de oyuncak dostları ile dertleşiyor. Oyuncakların eskiden olduğu gibi bir oyuncakçının elinden çıkmaması, oyuncakların da seri üretim ürünü olması onları rahatsız ediyor. Bir de savaşmak istemeyen asklerler var elbet o oyuncakları içerisinde.

 
Mumuk Harfleri Öğreniyor'da ise Mumuk'un alfabeyi değil okumayı öğrenme macerasını anlatıyor Selçuk Demirel. Mumuk'un annesinin ona okudğu kitaplar, babasının gazetesi üzerinden kuruluyor okumayla ilişkisi. Etraftaki her şeyin adını söyleyebilen harfleri öğrenince Mumuk'un dünyası da değişiyor.
 

 

Mumuk Fotoğraflarda, Mumuk'un doğduğu andan itibaren gelişimini görüyoruz çizimlerde. Mumuk'un altı aylıkken, uyurken, kuşları izlerken, ilk adımlarını attığı andaki hallerine tanıklık ediyoruz resimlerde. Bununla birlikte Mumuk hakkında çok şey öğreniyoruz.


Okul öncesi döneme hitap eden kitaplarda Selçuk Demirel'in anlattıkları metinlerle sınırlı değil elbet; resimler de ayrı bir hikâye anlatmayı sürdürüyor kitaplarında.

Ebru Akkaş  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder