21 Mayıs 2013 Salı

Sıkı Dostlar Kurbağa ve MurbağaBiri su diğeri kara kurbağası olan iki arkadaş Frog ve Toad; kahramanların adlarının çevirisini tam karşılamasa da Türkçe adları ile Kurbağa ve Murbağa. Aynı türden fakat farklı ırklardan diyebileceğimiz iki dost…

Birleşik Amerikalı yazar Arnold Lobel’in yazıp çizdiği, sinemada alıntılar yapılan ve Broadway’de de sahnelenmiş Frog ve Toad’un her bir kitabı, iki dostun beş macerasından oluşuyor.

Sıkı Dostlar Kurbağa ve Murbağa’daki hikâyelerse şöyle: Bahar, Hikâye, Kayıp Düğme, Mayo ve Mektup. Hikâyelerin genelinde Kurbağa olumlu yapıcı bir rol üstlenirken; Murbağa huysuz, dediğim dedik ve memnuniyetsiz bir tavır sergiliyor. 

Kitap birbirini olduğu gibi kabullenmiş Kurbağa ve Murbağa'nın arkadaşlığı yücelten kısa hikâyelerden oluşuyor.  Bu kısacık hikâyeler felsefi diyebileceğimiz konuşmalar da barındırıyor içerisinde.

Kayıp Düğme hikâyesinde, “Düğmem başından beri buradaymış. Kurbağa’yı ne kadar da sıkıntıya soktum,” diyerek dostunu yorduğunu düşünen Murbağa’nın kendini affettirmek için yaptıkları ise herkese dokunacak cinsten.

Kelime Yayınları’ndan Ece Özkan çevirisi ile yayımlanan Kurbağa ve Murbağa 6 yaş üstü tüm çocuklara hitap ediyor.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder