9 Mayıs 2013 Perşembe

Sokakta Tek Başına1972 yılında “Osman” adıyla Milliyet Yayınları tarafından yayımlanan Ayhan Bozfırat’ın yapıtı, geçen yıllarla birlikte isim değiştirerek, bu kez Sokakta Tek Başına adı ile karşımıza çıktı.

Kahramanımız birçok şeyi aynı anda yapmak isterken yolunu kaybeden bir erkek çocuğu... Adı Osman, on bir ya da en fazla on iki yaşında. Geçimini zar zor sağlayan bir ailenin oğlu. Hal böyleyken babasının erken ölümü ile hayat onun için daha da zorlaşıyor. Düzenleri bozuluyor. Osman’ın bir de kız kardeşi var, adı Zeynep. Bu ani ölümün ardından tüm yük annenin omzuna biniyor. Annesinin başkalarının evine gidip çalışması, bu evlerde kardeşinin gördüğü muamele onu çok üzüyor. Sadece okula gitmesini bir lüks olduğunu düşünüyor. Kardeşi ve annesinin sorumluluğunu almak istiyor. Bunun için de olmadık yollara sapıyor. Okulu kırıp küfecilik yapıyor. Annesine yalan söylemeye başlıyor, yalan yalanı doğuruyor ve artık olaylar onun kontrolünden çıkıyor. Davranışlarını kontrol edemiyor, zaman zaman yaptıklarından pişmanlık duysa da geriye dönüşünün zor olduğunu düşünüyor. Kendine ve çevresindekilere olan güvenini kaybediyor. Çalışmaktan ve koşturmaktan yorulan annesi Osman’ın gidişatını fark ettiğinde ise iş işten geçmiş oluyor. Osman, çevresinde ona inanan hiç kimse kalmadığına düşünürken onu gitti yoldan döndürmeye karar veren birinin varlığını fark ediyor. Belki de Osman, onun sayesinde sokak çocuğu olmaktan kurtulur. Kim bilir?

1981 yılında aramızdan ayrılan Ayhan Bozfırat, uzun yıllar önce sokak çocukları gibi önemli bir sorunu tespit edip bunu yapıtı ile ortaya koymuş. Sokakta Tek Başına’da bu sorun ile ilgili; sorunun tüm muhataplarının üzerindeki etkilerini hem sosyal hem psikolojik yönden ele almış ve bunları çözümsüz bırakmak yerine yapıtında yer verdiği sağduyu sahibi bir karakter ile okurlara çıkış yolunu göstermiş. Belki de Bozfırat, konuyu hukukçu olmasından kaynaklanan bir öngörü ile ele almış. İnsanı iyisi kötüsüyle olduğu gibi göstermeye karar vermiş. Fantastik ögelere ihtiyaç duymamış. 

Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan Sokakta Tek Başına genç okurlara hitap ediyor.

Ebru Akkaş

2 yorum:

  1. Ben bu kitabı okudum ve çok sevdim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bize bunları zorla okutuyorlar vakit kısıtlılığından tadını çıkaramıyorum.

      Sil