13 Mayıs 2013 Pazartesi

Türkiye’nin AğaçlarıÇocuklara doğayı, hayvanları, sanatı tanıtmak amacıyla birçok kitap yayımlandı. Bu kitapların ortak noktası ise çeviri ürünlerden oluşmasıydı. Türk sanat tarihine, bu coğrafyaya ait bitki, hayvanlara dair yerli üretimler ne yazık ki en azından çocuklar için sınırlı kaldı.

Mandolin Yayınları’nın Genç Kâşifin Doğa Rehberi üst başlığı ile yayımladığı Türkiye’nin Ağaçları bu anlamda önemli bir kitap. Ancak birkaç sene önce yayımlanan bu kitap maalesef hak ettiği ilgiyi göremedi.

Gülnar Önay’ın kaleme aldığı, Tim Davis’in resimlediği Türkiye’nin ağaçları, adından da anlaşılacağı üzere bu topraklarda yetişen ağaçları anlatıyor.

Gülnar Önay, öncelikle ağaç ile ilgili temel bilgileri vererek başlıyor anlatmaya. Ağacın odunsu bir bitki olduğu, yüksek ve bodur, yaprağını döken ve dökmeyen diye sınıflandırıldığından bahsediyor. Daha sonra yaprak biçimleri, yaprak kenarları gibi konulara değiniyor. Ağacın yaşı, beslenmesi ve doğaya katkılarına da değiniyor elbet.

İlerleyen bölümlerde ağaçların Latince adları, hangi ailede yer aldıkları, özellikleri verilerek her bir ağaç tek tek anlatılıyor. Zeytin, kavak, badem, çam, göknar, erguvan, çınar, ıhlamur, manolya ile birlikte meyve, narenciye ağaçlarından da bahsediliyor.  Metinlere Tim Davis’in detaylı çizimleri eşlik ediyor.  

Türkiye’nin Ağaçları, doğayı seven herkesin zevkle karıştıracağı bir kitap.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder