17 Mayıs 2013 Cuma

Umut Bıçağı

Kaos Yürüyüşü Dizisi'nin ilk kitabı Umut Bıçağı, aynı zamanda son yıllarda beğenerek takip ettiğim genç yazarlardan Patrick Ness'in de okuduğum ilk kitabı. Üç kitaplık dizi  2008'de yayımlanmaya başladı.
Umut Bıçağı, insanların büyük umutlarla göç ettiği ve her şeyin birbiriyle konuştuğu bir yer olan Yeni Dünya adlı fantastik bir yerde geçiyor. Kitabın kahramanı Todd Hewitt ise buluğ çağına girmek üzere olan bir çocuk. 

Tüm kasaba halkı, yeni bir yaşam kurma ümidi ile gezegene gelen ailenin Yeni Dünya’da doğan çocuğu olan Todd'un yetişkinliğe adım atmasını bekliyor. Herkesin birbirini duyduğu bu dünyada Todd sessizliği fark ettiğinde kasabayı terk etmesi gerektiğine karar veriyor. Todd, köpeği ve bıçağını yanına alıp bir yolculuğa çıkıyor.

Patrick Ness, yarattığı yeni dünyasını yine yarattığı bir dil, lehçe ve jargon ile desteklemiş. Bu farklı dil ve anlatımı olan kitabı dilimize Kerem Işık çevirmiş.  Kerem Işık, çevirisini yazarın kullandığı dile sadık kalarak yapmış. 

Tudem'in yayımladığı, genç okurlara hitap eden Umut Bıçağı, hacmi ve şömizi ile de dikkat çekiyor.  Kaos Yürüyüşü Dizisi’nin ikincisi Sorgu ve Yanıt da yine Tudem tarafından yayımlandı. 

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder