18 Eylül 2013 Çarşamba

Acaba

Norveçli yazar Jostein Gaarder, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Sofi’nin Dünyası” adlı kitabıyla tanındı. Kitap, on beş yaşındaki Sofi’nin posta kutusunda önce “Kimsin”, sonra “Dünya nasıl meydana geldi?” sorularının yazılı olduğu iki mektup bulmasıyla başlıyor. Sofi bu sorulardan yola çıkarak felsefe tarihine bir yolculuk yapıyor. Gaarder’in, Pan Yayıncılık’tan çıkan “Acaba” adlı kitabı da benzer bir soruyla başlıyor: “Dünya nereden geldi?”. Ancak bu kez filozoflar ve felsefi yolculuklar yerine yalnızca sorular var.

Ülkemizde son zamanlarda art arda çocuklar için felsefe kitapları yayımlanmaya başlandı. İster felsefeyle ilgilenin ister ilgilenmeyin yalnızca çocuklar değil büyükler de kendilerine zaman zaman felsefenin temel sorularını sorar. İnsanın yaşamla, kendisiyle, dünyayla kurduğu ilişkinin gereğidir bu. Yetişkinlere oranla daha çok merak duygusuna sahip olan çocuklar, ayrıca, nesnel algılamaya da daha yatkındırlar. Çocuklar için Felsefe hareketinin kurucusu olan Mathew Lipman çocukları bu nedenle “doğal filozoflar” olarak adlandırıyor. Buradan yola çıktığımızda aslında bu tür kitapların ülkemizde önemli bir boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.

Jostein Gaarder’in “Acaba”sında yanıtlar yok, yalnızca sorular var. Ancak bu sorular yukarıda da değindiğim gibi yaşama, insana, dünyaya ve felsefeye dair en temel sorular. Bunlar üzerinde düşünmeye başlayan çocuklar hem kendilerini hem yaşadıkları dünyayı anlamaya başlamanın yanı sıra “ felsefi düşünme yöntemine” de bir giriş yapmış oluyorlar.

Soruları görsel olarak destekleyen, en az onlar kadar okuru düşünmeye iten resimler Akın Düzakın’a ait. 8-12 yaş grubundaki çocuklar için önerilen kitabı Türkçeye Ayfer Erbaydar çevirdi.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder