23 Eylül 2013 Pazartesi

Annemin Çantası

İki kardeş, güzel bir yaz gününde, omzunda kocaman bir çanta asılı olan anneleriyle birlikte parka gider. Parkta kardeşlerden birinin pantolonu yırtılır, diğeri çamura batar. İkisinin de giysilerini değiştirmesi gerekmektedir. Sanki olacakları önceden biliyormuş gibi yeni giysiler çantadan çıkıverir. Giysi sorunu hallolmuştur, ama bu kez de küçük kız dizini kaydırağın kenarına çarpar. Daha eski yarası iyileşmeden bir yenisi açılmıştır; dizi kanamaya başlar. Annesi hemen çantadan merhem ve yara bandı çıkarır. Çanta bir yardım uzmanı olmuştur şimdi de.

Öğlen olduğunda ve güneş tam tepeye çıktığında bir ağacın gölgesine çekilirler. Anneleri çantadan "güzel mi güzel bir öykü kitabı" çıkarır ve okumaya başlar. Tam o sırada karınları acıkmış, susamıştırlar. Çare yine çantadadır. Çantadan çıkan yiyeceklerle ve içeceklerle açlıklarını, susuzluklarını gideren yalnız onlar değildir. Kedicik için de süt vardır.

Parktan sonra deniz havası almaya karar verirler ve motora binerler. Motorla gezerken martıları ve balıkları da unutmazlar; çantadaki birkaç dilim bayat ekmeği ufalayıp yem yaparlar. Ancak o da ne; dönüş yolunda motor bozulur. Denizin ortasında kalakalırlar… Annelerinin çantası bu soruna da çare olacak mıdır? Kitabı okuyunca göreceksiniz!

Sara Şahinkanat’ın yazdığı Ayşe İnan Alican’ın resimlediği okul öncesi resimli öykü kitabı “Annemin Çantası”, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Şahinkanat ve Alican, daha önce de pek çok ortak çalışmaya imza attı. Bu ortaklığın sonucunda ortaya harika kitaplar çıkıyor. Üstelik bu kez, bu kitabı yalnızca çocuklar değil, “çanta”nın anlamını ve önemini bilen anneler de eğlenerek okuyacaklar.

Tülin SadıkoğluHiç yorum yok:

Yorum Gönder