13 Eylül 2013 Cuma

İyi ki doğdun, Roald Dahl!

Bugün dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Roald Dahl’ın doğum günü!

Yetişkinler için de yazan Roald Dahl, dünya çocuk edebiyatında kuşkusuz çok özel bir yere sahip. Kitapları milyonlarca çocuk tarafından halen okunuyor. Eğlenceli, mizah yönü güçlü romanları çocukların macera duygusuna da hitap ediyor. Yalnızca mizah, güldürü ve serüven yok Dahl’ın kitaplarında; kahramanlar kimi zaman çeşitli trajediler de yaşıyor. Ancak bu karakterler ne yaşarlarsa yaşasınlar, sevdiklerinin de destekleriyle, asla olumlu bakışlarını kaybetmiyorlar dersek yanılmış olmayız. Dahl’ın kitaplarını, her ne kadar fantastik öğeler kullansa da, bu kadar gerçekçi ve çocuklara yakın kılan bana kalırsa bu özelliği. Çocukların yaşamları en az yetişkinler kadar zor olabiliyor. Ancak hayal dünyaları çoğu yetişkin gibi henüz kısırlaşmamış, merak ve öğrenme duygularını kaybetmemiş, her şeye rağmen oyun, serüven ve eğlence heyecanını sürdüren, önyargıları olmayan çocuklar dünyaya ve olaylara yetişkinlerden, kuşkusuz, daha farklı bakıyor. Hayatında pek çok trajedi yaşamış Roald Dahl bahsettiğimiz çocuksu bakışı ve yaklaşımı kaybetmemeyi neyse ki başarmış ve böylelikle hayal gücü yüksek, yaratıcılığı teşvik eden bu müthiş kitapları yazabilmiş.

Yazarın kullandığı dil oyunları çocukların dilsel açıdan da gelişmelerine katkıda bulunuyor ve onlara nitelikli kitap okuma zevkini aşılıyor.   

Roald Dahl’ın bir başka özelliği de yazarın yarattığı dünyaların ve karakterlerin artık okurlar için neredeyse gerçek dünyalar ve karakterler haline gelebilmesi, hatta yaşamlarının bir parçası olabilmesi bana kalırsa: Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki Charlie ve ailesi, Willy Wonka; Cadılar’daki küçük çocuk, büyükannesi ve tabii korkutucu cadılar; Dev Şeftali’deki James; Matilda adlı romanına adını da veren kitap kurdu Matilda ve daha niceleri…

Roald Dahl’ın kitapları Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanıyor. Bu çok özel yazarın şimdiye kadar yayımlanan kitapları: Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Matilda, Cadılar, Dev Şeftali, Yaman Tilki, Kaplumbağa, George’un Harika İlacı, Büyülü Parmak, Bay ve Bayan Kıl, Dünya Şampiyonu Danny, Koca Sevimli Dev ve Zürafa, Peli ve Ben. Dahl’ın en az kitapları kadar ilginç yaşamını merak edenler ise Küçük Adam Büyürken ve Tek Başına'yı okuyabilirler.


İyi ki doğdun, Roald Dahl!

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder