2 Eylül 2013 Pazartesi

Mimar Sinan


Tasarlayıp uyguladığım birçok cami, mescit ve diğer anıtsal yapıları bir kitapta topladım. Dünya durdukça eserlerimi gören sağduyu sahiplerinin çabamın ciddiyetini anlayacaklarını umarım. O zaman eserlerime insaf ile bakarak beni hayırlı dualarla anacaklardır inşallah. 
Mimar Sinan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, adını aldığı büyük mimara vefa göstererek Mimar Sinan'ı çocuklara anlatan bir kitap yayımladı.

Suphi Saatçi'nin yazdığı, Y. Metin Keskin'in resimlediği kitapta Mimar Sinan'ın hikayesi çocukluğundan anlatılmaya başlıyor. Kayseri'de başlayan dülgerlik eğitimi, yeniçeri ocağına katılması ile devam eden hikaye ve hüneri ile dikkat çektiği işleriyle devam ediyor.

Sefer sırasında Prut Nehri üzerine yaptığı köprü ile dönemin padişahının övgüsünü kazanan Mimar Sinan kısa bir süre sora mimarbaşı görevine getirildi. Bundan sora başta İstanbul olmak üzere Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu'da olmak üzere büyük eserler verdi.

Kitapta Sinan'ın yaşam öyküsü kadar yapıtları da  anlatılıyor. Y. Metin Keskin'in resimlediği yapılar, eserlerin künye bilgileri diyebileceğimiz özellikleri ile veriliyor. Mesela Büyükçekmece Köprüsü'nün Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile yapılmaya başlandığını Sultan II. Selim zamanında 1568'de tamamlandığını bu bilgilerden öğreniyoruz.

Kitabın sonundaki sözlük bölümü çocukların metni daha iyi anlamaları için oluşturulmuş ve çok da iyi olmuş.

Umarım bu kitap Mimar Sinan gibi büyük bir ustayı çocuklara anlatmak için yazılan onlarca kitabın ilki olur.

Ebru Akkaş
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder