3 Eylül 2013 Salı

Özgürlüğünü Arayan Kelebek

Küçük bir tırtılken,
Orada burada sürüne sürüne gezinirken,
Bir akşam bir koza ördüm etrafıma ipekten.
Yumuşacık bir uykuya daldım,
Rengârenk rüyalara yelken açtım.
Sabah olunca herkes gibi ben de uyandım.
“Yeter,” dedim, “bu kadar dinlenmek!
Artık dışarı çıkmak gerek.”
Kemiriverdim kozamı çabucak.
Kanatlarımı görünce anladım,
Rüyalarım gerçek olacak.
Artık ben bir kelebeğim.
Göklerde uçmalı,
Bahçelerde dolaşmalıyım.Sevgili Ebru Akkaş’ın, yine "Bir Kitap Lütfen"de tanıttığı Meraklı Gezginler adlı dizinin ilk kitabı “Yemeğini Arayan Tırtıl”daki tırtıl artık bir kelebek olmuştur. Şimdi keşfetme arzusuyla doludur.

Kelebek kanatlarını açar ve göklere uçmaya hazırlanır. Ancak hiç beklemediği bir engelle karşılaşır. Önünde kocaman bir pencere vardır. Bu, apartman penceresidir ve arkasında ne olduğunu öğrenmek için kelebeğin pencereyi açması gerekmektedir. Kalabalık sokaklar, dizi dizi binalar, fırın, kasap, manav arasında dikkatini bir çiçekçi dükkânı çeker. Tam uçup gidecekken Ayşe’yi fark eder. Tırtılının bir kelebek olduğundan habersiz olan küçük kız onun kaybolduğunu zanneder. Annesi ise parmağına konan kelebeğin Ayşe’nin tırtılı olduğunu anlar. Yapacak bir şey yoktur, “uçup gidecek, doğayı keşfedecektir” kelebek.

Aklı Ayşe’de kalsa da büyük bir keyifle bir çiçek demetinden diğerine uçar. Ne kadar zaman geçtiğinin farkında olmayan kelebek birden Ayşe’yi ve annesini yanında buluverir. Annesi, çok üzülen kızını teselli etmek için dedesiyle ninesinin çiftliğine götürecektir. Giderken de ninesine çiçek alacaklardır. Ayşe, kelebeğinin üzerine konduğu çiçek demetini almak ister. Kelebek de memnundur bundan. Hem küçük kızla birlikte olacak hem de bahçede istediği gibi dolaşacaktır.

Azıcık kestirmeye karar veren kelebek gözlerini açtığında önünde kocaman bir pencere daha bulur. Bu, araba penceresidir. Arkasında ne olduğunu anlaması için kelebeğin pencereyi açması gerekmektedir yine. Kelebeğin karşısına başka başka pencereler çıkar. Her birinin ardında farklı şeyler keşfeder kelebek ve sonrasında da uçup gider. Ayşe’yi özleyecektir ama yine de gider. O “özgür ve mutlu bir kelebektir”.

Çocukların oyun ve merak duygusuna hitap eden metniyle ve bu iki öğeyi destekleyen resimleri ve sayfa tasarımıyla Yemeğini Arayan Tırtıl üç yaş ve üzerindeki çocukların severek, eğlenerek okuyacağı bir kitap. Hikâyenin sonundaki, "Senin pencereni açınca ne görünüyor?" sorusu ise çocukların hayal gücünü harekete geçiriyor. 

Tülin Kozikoğlu’nun yazdığı Burcu Musselwhite’ın resimlediği Özgürlüğünü Arayan Kelebek Redhouse Kidz tarafından yayımlandı. Yemeğini Arayan Tırtıl ve Özgürlüğünü Arayan Kelebek’i dizinin diğer iki kitabı takip ediyor: Kelebeğini Arayan AyşeBulutunu Arayan Su Damlası.

Tülin Sadıkoğlu
    Hiç yorum yok:

Yorum Gönder