13 Ekim 2013 Pazar

Bugün, çocuk ve gençlik kitaplarının usta yazarı Christine Nöstlinger’in doğum günü!


 Yazar olmayı aklından geçirmemiş olsa da yazdığı “Kim Takar Salatalık Kralı”, “Konrad ya
da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk” gibi kitapları ile çocukların gözdesi olan Avusturyalı
yazar Christine Nöstlinger bugün 77. yaşını kutluyor. Nöstlinger’i nerdeyse dünyanın tüm
çocukları tanıyor.
 
13 Ekim 1936’da orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak Viyana’da dünyaya gelen Nöstlinger’in annesi anaokul öğretmeni, babası bir saatçidir. II. Dünya Savaşı öncesi şartlarında işsiz olan baba kızının bakımını askere alınana kadar sürdürür. Sığınaklarda, siren sesleriyle çocukluğunu geçiren Nöstlinger, sevgili babasına tam altı yıl sonra kavuşur. Bu arada bombardımanlardan birinde bulundukları sığınak vurulmuştur, Nöstlinger enkaz altından sağ salim çıkarılır. 9 yıllık hayatının üçte ikisini sığınaklarda ve diktatör rejimi ile geçirmek üzerinde ister istemez izler bırakır. Yazar bu zamanla ilgili “Çocukluğumda daha sonra hiç hissetmediğim derecede mutlu anlarım oldu –tabii bu mutsuzluklarım için de gerçerli...” diyor.
 
Çocukların gündelik dertlerinden, konuşan salatalıklara değin farklı konularda yazan Nöstlinger yapıtlarında toplumsal hayata dair eleştirilerini/endişelerini dile getiriyor. Bu yüzden kendinden biraz bahsedilmesi istendiğinde söyleceği her şeyi yapıtlarıyla dile getirdiğini belirtiyor.
 
Okurlarını kimi zaman iğneleyici bazen alışılmadık tiplerle eğlendiren, antiterbiyeci  Nöstlinger yapıtlarında bu öğelerden ziyade kullandığı “dil”in daha önemli olduğunu vurguluyor. Yazılarının edebî ve eleştirel anlamda değeri olmadığını söylese de bazı eleştirmenler Nöstlinger yapıtları okumamış olmayı bir kayıp olarak görüyor. Yüzün üzerinde yapıt veren Nöstlinger aralarında “Hans Christian  Andersen Madalyası”, “Astrid Lindgren Ödülü”nün -ki Nobel Edebiyat Ödülü’nden sonra
ikinci en büyük edebiyat ödülü- bulunduğu birçok ödülün de sahibi.
 
Nöstlinger’in yapıtları 1990’lı yıllarda Türkçeye çevrilmeye başladı.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder