28 Ekim 2013 Pazartesi

Felaket Henry

Felaket Henry, yazar Francesca Simon tarafından yaratılan, kafası sürekli yaramazlığa çalışan bir kahraman. Dört kişiden oluşan bir ailenin haşarı çocuğu Henry’nin, onu sürekli anne babasına gammazlayan, uslu mu uslu, “mükemmel” lakaplı Peter adında bir erkek kardeşi var.

İki kardeşin kavgaları ve kıran kırana geçen rekabetleri dizinin hemen hemen tüm kitaplarında yer alıyor. Ayrıca Felaket Henry’nin kendine ait, herkesin dişi dökülürken onunkinin niye dökülmediği ve okula gitmek gibi dertleri var. Henry dertlerine, kaba kuvvette işin içinde olmak üzere çözümler bulan bir çocuk. Bu da ona “... yapan çocuk. Boş yerleri aklınıza gelen en felaket yaramazlıkla doldurun. Felaket Henry mutlaka onu yapmıştır,” ününü kazandırmaya yetiyor. 

Felaket Henry dizisi ülkemizde 2003 yılında yayımlanmaya başladı. Kitabın yazarı Londra’da yaşayan Amerikalı yazar Francesca Simon, başarılı çocuk kitaplarına imza atıyor. Felaket Henry’nin yayımlanan maceralarından bazıları:

Felaket Henry, Felaket Henry Banka Soyuyor, Felaket Henry Çabuk Zengin Olma Peşinde, Felaket Henry Diş Perisine Oyun Oynuyor, Felaket Henry Dünyalar Hakimi, Felaket Henry Evin Patronu, Felaket Henry Gol! Gol! Gol!, Felaket Henry Kalplerin Efendisi, Felaket Henry Kraliçe ile Tanışıyor, Felaket Henry Okulun Baş Belası, Felaket Henry Ölüleri Diriltiyor, Felaket Henry ve Beter Bakıcı, Felaket Henry ve Gizli Kulüp, Felaket Henry ve Kar Adamı Yeti, Felaket Henry ve Mumyanın Gazabı, Felaket Henry ve Zalim Zaman Makinesi, Felaket Henry’nin Doğum Günü Partisi...

Felaket Henry kitaplarında yer alan resimler ise Tony Ross’a ait. İletişim Yayınları etiketi ile piyasaya çıkan kitapların çevirisinde Bahar Siber'in adını görüyoruz.
 
Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder