4 Ekim 2013 Cuma

İnternet Canavarı

Muharrem Buhara'nın yazdığı, Sezai adlı ortahalli bir ailenin tek çocuğunun macerasının anlatıldığı İnternet Canavarı dizisinin şu ana kadar dört kitabı yayımlandı. Sezai diğer çeviri kitap kahramanlarının özelliklerine sahip değil; hatta fazlasıyla bizden biri. Sokaktaki çocuk ile aynı lisanı konuşuyor, argoyu kullanıyor; sigara böreği yiyip ilkokulda öğrendiğimiz çocuk şarkılarını söylüyor.

İnternet Canavarı dizisinin ilk kitabında Sezai’nin hayatı sınıf arkadaşı Burcu’ya âşık olunca değişmiş ve onunla haberleşmek için internette gezmeye başlamış, aşkı uğruna maceradan maceraya atılıyor.Dizinin ikinci kitabı İnternet Kardeşim Muku’da Sezai internetteki gezilerinden birinde süt içmeyi seven üstün yetenekleri olan bir kardeş ediniyor. Dizinin üçüncü kitabı Neredesin Burcu’da ise kaybettiği sevgilisinin peşine düşmüştü.

Sezai son macerası İnternet Canavarı Mucize’de 12. yaş gününü kutluyor. Artık kocaman adam olsa da adı yerine çocuk diye hitap edilmekten çok sıkıldığı için bir an önce büyümek istiyor. Elbette Sezai’nin tek derdi bu değil. Kim bilir belki Sezai’nin dileği kabul olur, birdenbire büyüyüverir; belki kardeşi Muku bir sürpriz yapar; belki yeni bir aşka yelken açar.

Birol Bayram'ın resimlediği, Muharrem Buhara'nın yazdığı İnternet Canavarı dizisi İş Bankası Kültür Yayınları'nca yayımlanıyor.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder