20 Ocak 2014 Pazartesi

Belleğini Yitiren Tilkinin Öyküsü

Kırmızı, akıllı, güzel ve hızlı tilki, bir tilkinin bilmesi gereken her şeyi bilir. Örneğin; keçilere nasıl tuzak kurulacağını, tavşanların yoluna nasıl çukur kazılacağını, tavukların nasıl kızartılacağını, av köpeklerinin önünden nasıl kaçıp kurtulacağını… Sahip olduğu bilgileri yalnızca kendine de saklamaz; genç tilkileri haftada bir kez davet eder ve bir yandan onlara yemek pişirirken bir yandan da becerilerini öğretir.

Uzun ve maceralarla dolu bir hayatı olsa da tilki sonunda yaşlanır. Sakalları beyazlar; eskilerden kalma birkaç yara izi de vardır ama en önemlisi unutkanlık başlar. Önce haftanın günlerini karıştırır. Sonra arkadaşlarının doğum günlerini unutmaya başlar. Bunlar tilki için sorun değildir, ama bir gün evinin yolunu bulamaz. Ava çıktığı başka bir sefer de avlanmayı unutur. O ana dek hep kaçmayı başardığı köpeklerden kaçması gerektiğini de hatırlamaz, yine de şans eseri ellerinden kurtulur.

Köpeklerden kaçmaya çalışırken yara bere içinde kalan tilkiyi genç tilkiler bulur ve onu alıp götürürler. Bütün yaralarını iyileştirirler. Ancak hafızası için yapabilecekleri hiçbir şey yoktur: “Tilki belleğini yitirmiştir ve nerede kaybettiğini hiç kimse bilmez…”

Tilkinin hasta olduğunu duyan bazı hayvanlar onunla dalga geçer. Öfkelenen tilki onları yemek üzere koşar, ama birkaç metre sonra öfkesinin nedeni aklına gelmez. Tilki, artık bir tilki olduğunu unutmuştur.

Tilkinin hâlâ sevdiği şeyler vardır. Hiç sevmediği şeyse yalnız uyumaktır. Neyse ki tilki yalnız uyumak zorunda değildir artık…

Alman çocuk kitapları illüstratörü Martin Baltscheit’in yazıp resimlediği, 2011 Alman Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü alan Belleğini Yitiren Tilkinin Öyküsü, Gergedan Yayınları’ndan çıktı. 

Yaşlılık ve buna bağlı olarak unutkanlık temasının işlendiği, metnin resimlerle kuvvetli bir şekilde desteklendiği “Belleğini Yitiren Tilkinin Öyküsü” ilk okumada fark edemeyeceğiniz pek çok ayrıntının bulunduğu özel bir kitap. O nedenle belki de öykünün sonunda yer alan “Çevirmenden” notunu önceden okumak faydalı olacaktır.

Anne-babaların çocuklarıyla birlikte okumalarını önerebileceğim bu kitap için 6-9 yaş grubu belirlenmiş. Özellikle etraflarında çok yaşlı insanların bulunduğu çocuklar için onları anlamak ve bir şekilde ilişki kurabilmelerini sağlamak açısından da önemli bir araç olacaktır bu kırmızı, güzel ama artık yaşlanmış tilkinin öyküsü…

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder