10 Ocak 2014 Cuma

Görünmez Olan Tonino'nun Maceraları

Tonino doğum gününde ders çalışmak istemediği için ödevini yapmamıştır. Üstelik annesine de bu konuda yalan söylemiştir. Ertesi gün okula giden Tonino sınıf kapısına doğru ilerlerken, “Şimdi ne olacak?” diye düşünür yeniden. Öğretmenleri, her zamankinden daha ciddi ve daha gergin bir halde sınıfa girdiğinde Tonino, sisten bir pelerinin içine saklanarak sınıftan kaçabilmeyi, en azından bir günlüğüne görünmez olabilmeyi diler. Yoklamayı yapan öğretmen onun adını okur, Tonino da yanıt verir, ancak ne öğretmen ne de sınıf arkadaşları onun orada olduğunun farkında değildir. Tonino’nun dileği gerçekleşmiş, görünmez olmuştur. Yerinden kalkar, tahtaya gider, sıraların arasında bir aşağı bir yukarı yürür. Kimse onu görmemektedir. Bir gün görünmez olsa neler yapacağını pek çok kez düşünmüş olan Tonino için bu harika bir fırsattır. Arkadaşı Siyah Beyaz’ın saçını çeker; arkadaşı arka sırada oturan Motta’yı suçlar ve böylece aralarında bir tartışma başlar. Bir başkasının daha saçını çeker. Tonino yalnızca birkaç dakika içinde sınıfı baştan aşağı dolaşarak bir karmaşa yaratmayı başarır. Ancak saç çekmek için görünmez olmanın gerekmediğini, daha farklı bir şeyler yapmak gerektiğini düşünür. Tahtaya doğru gider ve tahtayı çevirmeye başlar. Öğrenciler bunu yapanın hayalet, ruh olduğunu düşünür; ama öğretmenleri dönen tahtayı durdurarak bunların saçma olduğunu belirtir. 

Tonino’nun maceraları bu kadarla bitmez. Tramvaya biner, pastaneden bir kestane şekeri aşırır, sinemaya gider… Ancak onu kimse görmez, arkadaşlarıyla konuşamaz, yaşadıklarını kimseyle paylaşamaz. Görünmez olmak o kadar da eğlenceli değildi belki de. Sonra ne olacak dersiniz?

Andersen Ödülü sahibi İtalyan yazar Gianni Rodari’nin Görünmez Olan Tonino’nun Macareları adlı kitabı Can Çocuk Yayınları’ndan çıkıyor. Yedi yaş ve üstü çocuklar için önerilen kitabı Sedat Girgin resimlemiş, Yelda Gürlek Türkçeleştirmiş.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder