21 Şubat 2014 Cuma

İrikıyım Timsah

Afrika’nın en büyük, en karanlık, en bulanık nehrinde iki timsah kafaları suyun üstünde yatmaktadır. Bu timsahlardan biri irikıyım, diğeri ufak tefektir. İrikıyım Timsah’ın canı “lokum gibi bir ufaklığı” mideye indirmeyi çeker. Ufaktefek Timsah ise yalnızca balık yer; ona göre çocukların eti “sert, kayış gibi iğrenç ve zehir zıkkımdır.” İrikıyım Timsah, çocukların balıklardan daha iri olduğunu, böylelikle daha büyük lokmalar çıktığını söyleyerek düşüncesini desteklemeye çalışır. Ufaktefek Timsah bu kez de onu açgözlü olmakla suçlar. İrikıyım Timsah’a göre ise kendisi nehrin en cesur timsahıdır. Başka kim sudan çıkıp koca ormanı geçmeye ve kasabaya gitmeye cesaret edebilmiştir ondan başka? Ufak tefek olan homurdanarak İrikıyım Timsah’ın bunu yalnızca bir kere yaptığını söyler. O zaman da onu gören herkes kaçıp kaybolmuştur. Bunun üzerine İrikıyım Timsah tekrar kasabaya gideceğini ve onu kimsenin görmeyeceğini iddia eder; çünkü kez gizli planları, zekice hileleri vardır.

Böylece İrikıyım Timsah yola koyulur.  Yolda Şişkopatates dedikleri suaygırına, Kocaburun dedikleri file, Ekşisurat adındaki maymuna ve Bastıbacak adındaki kuşa rastlar. Küçük bir çocuğu yiyeceğini öğrenince hepsi ona bağırır çağırır; ama timsah her defasında bir kahkaha patlatarak yoluna devam eder.

O kadar çok yürür ki İrikıyım Timsah'ın karnı çok acıkır. O gün üç çocuğu mideye indirmeden doymayacağını düşünür.

Sürüne sürüne hindistancevizi ağaçlarıyla kaplı bir yere varır. Çocuklar buraya hindistancevizi toplamak üzere sık sık gelirler. Timsah yerdeki hindistancevizlerini ve dalları toplar, sonra da uzun ve kalın kuyruğunun üstüne dimdik dikilir. Koca hindistancevizi ağaçları arasında bodur bir hindistancevizi ağacı görünümündedir. Çok geçmeden iki çocuk gelir ve aslında timsah olan hindistancevizi ağacına doğru yönelirler. Tam o sırada büyük bir gürültü kopar. Ortalığı birbirine katarak, homurtular çıkararak ormandan dışarı… Kim fırlar dersiniz? Tahmin edebildiniz mi? Çocuklar bu kez kurtulmuştur, ama İrikıyım Timsah’ın gizli planları, zekice hileleri bitmemiştir. Çocuklara tuzaklar kurmaya devam eder. Ancak her defasında biri çocuklara yardım eder. Öykünün bitiminde ise İrikıyım Timsah’ı pek de hoş bir son beklememektedir.

Dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Roald Dahl’ın yazdığı, Dahl kadar ünlü Quentin Blake’in resimlediği ve usta çevirmen Celâl Üster’in dilimize kazandırdığı İrikıyım Timsah, Can Çocuk Yayınları’ndan kısa bir süre önce yayımlandı. Bu eğlenceli roman 6, 7 ve 8 yaş üstü çocuklar için önerilmiş.


Tülin Sadıkoğlu
  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder