5 Mart 2014 Çarşamba

Dördüncü Sınıf Bir Hiçin HikâyesiBirleşik Amerikalı yazar Judy Blume’un kitabı Dördüncü Sınıf Bir Hiçin Hikâyesi'nin kahramanı, ilkokul dördüncü sınıfa giden Peter Watten Hatcher. 

Peter, okuldaki sıkıntılarından, annesinin kurallarından çok kardeşi Farley Dreksel nam-ı diğer Çikolata’dan şikâyetçi. Hatta olayı dramatize edip kardeşinden çektiğini kimseden çekmiyor da diyebiliriz. Aslında kitapta, Peter’in ağzından iki buçuk yaşında ve sadece uyurken tatlı olabilen bir erkek kardeşin hikâyesi anlatılıyor.

Peter tüm olgunluğuna, iyiliğine ve anlayışına rağmen kendini bir hiç olarak görüyor. Onu, küçük kardeşi Çikolata’nın her türlü yaramazlığına müsamaha gösteren ebeveynlerinden aynı davranışı görememek üzüyor. Bir birey olarak fark edilmek için çabalıyor. “Ben burdayım, beni de fark edin!” diyor. 

Judy Blum, bu kitapta Peter, Çikolata ve Sheila adlı çocukların hikâyesini anlatıyor. Çitlembik Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan kitabın devamı sayılabilecek “Süper Çikolata” da çocukların maceraları devam ediyor.
 
Judy Blume’un yazmış olduğu 23 kitap var ve bu kitaplar aralarında Türkçe’nin de olduğu yirmiden  fazla dile çevrildi. 

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder