2 Mayıs 2014 Cuma

Uçmak İsteyen Kedi

Kedi Floro, küçücük bir köyde, büfe sahibi olan “koruyucusu, sahibesi ve can dostu” Bayan Paquita ile birlikte yaşamaktadır. Bayan Paquita, kendisi sigara içmediği halde, büfesinde Küba’dan gelen purolar, sigara ve pul satmaktadır. Hayatını kazanmak için bunu yaptığını söyleyen Bayan Paquita, sigara almaya gelenlere sigaranın zararlarını anlatarak onları yine de caydırmaya çalışır.

Floro, “en az okşamaları kadar tatlı, cicili bicili laflar eden”, şefkat dolu bu yaşlı can dostuyla konuşabilmeyi ve sırrını ona anlatabilmeyi çok ister.

Floro’nun sırrı gerçekleşmesini çok istediği bir hayaldir: Uçmak. Bu yüzden leyleği izler hep ve bir gün bu hayalini gerçekleştirmek üzere terk edilmiş yüksek bir binanın çatısına çıkar. Etrafta kedilerin olduğunu fark eder, ancak bunu sorun etmez. Onun uçtuğunu gören diğer kedilerin de kendisini izleyeceğini düşünür.

Floro, leyleği uzun uzun seyretmiştir; aynı anda havaya sıçrayacak ve kanatları olmadığı için dört bacağını çırpacaktır. Böylece uçacağına inanır Floro ve kendini boşluğa bırakır. “Ama ah! Kilosu ihanet eder Floro’ya; bilimin yasaları, havanın hareket kanunları, mantık ona ihanet eder,” ve biçilmiş otların üstüne düşer. Kötü yaralanan Floro’nun yardımına koşan kediler onu biraz rahatlatmak için yaralarını yalarlar. Sonra da “pati birliğiyle” onu Bayan Paquita’nın evine kadar götürürler. Yaşlı sahibesi fena halde yaralanan kedisiyle özenle ve şefkatle ilgilenir. O kadar ki büfesini ve müşterilerini ihmal eder. Bu da köyün halkı arasında bir rahatsızlığa yol açar.

Bu arada Bayan Paquita, kedi Floro’nun leyleğe hayranlıkla baktığını fark eder. Bir süre onu gözleyen yaşlı kadın, Floro’nun sırrını çözer ve can dostunun hayalini gerçekleştirmesine yardım etmeye karar verir. Nasıl mı? Kitabı okuyun, göreceksiniz.

İspanyol yazar José Cañas Torregrosa’nın yazdığı, María Fe Quesada’nın resimlediği ve Saliha Nilüfer’in çevirdiği Uçmak İsteyen Kedi, İletişim Yayınları’ndan çıktı. 

Kitap 8 yaş ve üstü çocuklar için öneriliyor.

Tülin Sadıkoğlu  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder