2 Temmuz 2014 Çarşamba

Örümcek AğıSabahın erken saatinde babasını elinde balta ile domuz ahırına giderken gören Fern, merakını gizleyemez. Annesine ne olduğunu sorduğunda babasının birazdan diğer kardeşlerinden daha küçük olduğu için bir yavruyu öldüreceğini öğrenir. Fern böyle bir haksızlığa karşı isyan eder. Daha küçük doğmanın onu suçu olmadığını, yavrunun böyle bir sonu hak etmediğini haykırır. Bu itirazları boşa gitmez ve babası yavru domuzun bakımını Fern’e verir. Fern ona Wilbur adını takar.
 
Fern, bakıcılık görevini hiç ihmal etmez, aksine çok iyi bir iş çıkarır. Wilbur büyüdüğünde Fern’in babası satılma vaktinin geldiğiniz söyler. Fern, domuzunu 6 Dolara Zuckermanlara satar. 

Fern yakındaki çiftlikte hayatına devam eden Wilbur’u sık sık ziyaret eder.  Wilbur burada yalnızlıktan sıkılır ve oyun arkadaşı arayışlarında pek başarılı olamaz taa ki örümcek Charlotte ile tanışana kadar.
 
Charlotte, Zuckermanların Wilbur’la ilgili planlarını bildiği için Wilbur’u bu kaderinden kurtarmaya yönelik bir fikri olduğunu söyler. Böcekleri kandırabiliyorsam insanları da kandırabilirim diye düşünen Charlotte, örümcek ağıyla “Yaman Domuz” yazar ve bu yazı çiftliktekiler tarafından görülünce mucize olarak addedilir. Bu da Wilbur’un kaderini değiştirir.
 
Birleşik Amerikalı yazar E. B. White’ın 1952 yılında yayımlanan romanı Örümcek Ağı (Charlotte’s Web) çocuk kitabı klasiklerinden sayılıyor. Örümcek Ağı büyüklerin de çocuklar gibi zevkle okuduğu romanlardan biri olarak kabul ediliyor.
 
Örümcek Ağı, Mehmet Küçük çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları’nca yayımlandı. Kitabın kapak resmi Mustafa Delioğlu'na ait. Kitabın arka kapağındaki yaş bandında 10, 11, 12 yaş için uygun olduğu belirtiliyor.
 
Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder