29 Eylül 2014 Pazartesi

Benim Adım... Dizisi

Son on yılda çocuklara farklı sanat disiplinlerini gerek ana hatlarıyla gerek detaylı anlatan birçok kitap yayımlandı. Bununla beraber sanatçıların biyografileri de ihmal edilmesi. Altın Kitaplar’dan çıkan “Benim Adım ...” dizisi bu konuda başvuru niteliğini taşıyan bir dizi oldu.

Benim Adım Leonardo da Vinci kitabında Da Vinci’nin ağızdan anlatılan bir yaşam öyküsüyle karşılaşıyor. Üstelik yalnızca ressam hakkında değil, ressamın yaşadığı dönemle ilgili de bilgi sahibi oluyor. Kitapta, sırf boyaları birbirine karıştırıp, tuvale sürmekle ressam olunmayacağı, bunun için sanatçının çok yönlü olması gerektiği de anlatıyor. Antonio Tello’nun yazdığı kitabı Türkçeye Farah Yurdözü çevirmiş.
 
10 yaş üstü çocuklar için hazırlanan dizinin diğer bir kitabı ise Mozart hakkında. Benim Adım Mozart, müzik tarihinin en önemli bestecilerinden olan Avusturyalı Wolfgang Amadeus Mozart’ın hayatını ve eserlerini konu alıyor. Kitapta, ilk senfonisini sekiz, ilk operasını on iki yaşında besteleyen müzisyenin, ölüm döşeğinde yarım bıraktığı cenaze marşına kadar neredeyse tüm eserlerinin öyküleri çocuklara kısaca aktarılıyor. Meritxell Marti’nin kitabını okuduktan sonra çocuklara, hakkında bilgi sahibi oldukları bu opera ve besteleri dinlemek kalıyor.

Benim Adım dizisinden adını farklı konularda tarihe yazdırmış Johannes Gutenberg, Jules Verne, Marie Curie, Miguel de Cervantes gibi isimlerin de biyografileri yayımlandı. Dizi eğlenceli bir dil ve farklı bir yaklaşım ile sanatçı, bilimadamı, yazarların dünyasını çocuklara sunuyor.

Ebru Akkaş
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder