15 Eylül 2014 Pazartesi

Kurabiye’nin Orman MacerasıOrmanın en eski ağaçlarının birinin dibinde, birbirine bağlı kovuklarda yaşayan kocaman tavşan ailesinin en küçük ferdi Kurabiye adında bir tavşancıktır. Bu büyük ailenin korunaklı yuvasında yaşayan bu tavşancığın birtakım endişeleri vardır. Bunlara endişe değil de korku demek daha doğru olur.

Kurabiye, ne kadar ufak tefekse korktuğu şeylerin listesi o kadar kocamandır. Kurabiye etrafında tuhaf olduğunu düşündüğü şeylerin dışında sıradan şeylerden de çok korkar. Korkuları günlük hayatını gölgeler. Endişe etmekten yaşayamaz hale gelir neredeyse.

Düşüncelerinden kurtulmak için hiçbir şey düşünmemeye karar vermesi de işe yaramaz. Derken “Guuur!” diye duyduğu ancak nereden geldiğini anlamadığı ve anlamak için çaba sarf etmeyi akıl edemediği için kendini ormanda bulur. Burada tüm korkularıyla baş başa kalır. Onu tedirgin eden sesin nereden geldiğini fark ettiğindeyse hayat onun için daha kolay olur.

Debi Gliori’nin yazıp resimlediği Kurabiye’nin Orman Macerası, korku, endişe üzerinde yazılmış resimli bir kitap. Kitap korkuların üstesinden gelmeyi edebi ve görsel bir dille anlatmayı başarıyor. Ayrıca metinlerdeki esprili dil, korkularımıza bu şekilde yaklaşabileceğimizi bizlere hatırlatıyor.

Sevgi Atlıhan’ın çevirdiği Kurabiye’nin Orman Macerası, İş Bankası Kültür Yayınları’nca geçen aylarda yayımlandı.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder