3 Ekim 2014 Cuma

Börülce'nin Günlüğü

Sevgili Bamya!
Sen benim en yakın arkadaşım, en güvenilir sırdaşımsın. Yaşadığım her şeyi ve hayatımdaki insanları anlatacağım sana. Ailemi, arkadaşlarımı ama en çok da kardeşimi. O benden dört buçuk yaş küçük. Bazen çok eğleniyoruz, bazense beni çok kızdırıyor. Bazen gülüp oynuyor, bazen kavga edip küsüyoruz. Anlayacağın, kardeşimle başım dertte. Geçen gün ne yaptığını bir bilsen.
Hazır mısın anlatayım?
Hadi gel!
Öptüm,
Börülce

Günlükleri kişisel tarihe düşülen bir not olarak görmek lazım. Kimseyle paylaşılmayan, okunması istenmeyen bu çok özel notlar edebi bir tür olarak da sıkça karşımıza çıkıyor özellikle de çocuk kitaplarında.

Börülce'nin Günlüğü bu tarzda kaleme alınmış bir kitap. Börülce günlükte yazdıklarının gizli kalmasını sağlamak amacıyla kendi adıyla değil lakabıyla imzasını atıyor. Günlüğüne de günlük diye hitap etmek istemediği için Bamya adını veriyor. Sevgili Bamya diye anlatıyor başından geçenleri. Aslında ailesi ile yaşadıkları ağır basıyor notlarında. Okul arkadaşları, sınıfı, öğretmenlerinden bahsetmek, onlara söylenmek yerine kardeşinden bahsetmeyi tercih ediyor.

Börülce'nin yaramaz kardeşiyle ilgili anlatacakları bitmediği gibi her gün başka bir macera ekleniyor. Neredeyse bir kardeşi olsun istediği diye duyduğu pişmanlığı dile getiriyor ama sadece kardeşinin yaramazlık yaptığı, onu üzdüğü günlerde. Yoksa günlüğünden kardeşi ile nasıl da güzel eğlendiğini, ona ne kadar değer verdiğini de anlıyoruz.

Börülce'nin Günlüğü, Arzu Çallıoğlu Eren'in yazdığı; Ferit Avcı'nın resimlediği sımsıcak bir kitap. Hayykitap'ın yayımladığı kitap 8 yaş üstü çocuklara hitap ediyor.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder