26 Aralık 2014 Cuma

Bir Kediden Mektuplar

Çocuk kitaplarının vaz geçilmez kahramanlarından birisi de kedilerdir. Amerikalı yazar Helen Hunt Jackson da (1830-1885), Bir Kediden Mektuplar başlıklı kitabında küçük bir kızın kedisi olan Pisiciğin başına gelenleri anlatıyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan girişte, Pisiciğin, aileye nasıl katıldığını, küçük kızla olan ilişkisini, yol açtığı komik olayları, yıllar geçtikçe yaşlanan ve şişmanlayan Pisiciği, küçük kızın annesi bir bakımevine göndermeyi teklif ettiğinde küçük kızın buna şiddetle karşı çıktığını öğreniyoruz. Ancak öyle bir an gelir ki, annesi, küçük kıza sormadan Pisiciği yolladığını söyler küçük kıza. O zamandan sonra da başka bir kedisi olmaz...

Kitabın ikinci bölümü, Pisiciğin küçük kıza yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektuplar küçük kızın babasıyla yaptığı bir seyahat sırasında yazılmıştır. Kedilerin okuma-yazma bilmediğinden emindir; o yüzden başta biraz şüphe etse de dünyada eşi benzeri olmadığına inandığı kedisinin mektupları yazdığından şüphesi olmaz küçük kızın:

Bu mektupları benim Pisiciğim kendisi mi yazdı aslında pek emin değilim. Mektuplar benim elime annemin veya başka arkadaşlarımın yazdığı mektupların içinde ulaştı ve ben evdeyken Pisiciğimi hiç yazarken görmedim. Ama mektuplardaki el yazısı çok kötüydü ve hepsi de Pisiciğimin adıyla imzalanmıştı. Üstelik ne zaman anneme bu mektuplar hakkında bir şeyler sorsam, sanki ortada çok gizemli bir durum varmış gibi bir tavır takınırdı. Bu yüzden büyüyüp kocaman bir kız olana kadar Pisiciğimin bu mektupları hava karardıktan sonra oturup kendi başına yazdığından hiç şüphe etmedim.

İkinci bölümdeki mektuplarda Pisicik başına gelen komik olayları ve bazı talihsizlikleri anlatıyor. Küçük kızın annesinin de evden gitmesiyle evde kalan Mary ve başka bir kadının nasıl evi soymaya çalıştıklarını ve aslında bu konuda ne kadar yanıldığını, bütün bunları araştırırken nasıl evden uzakta kaldığını, yan komşunun şahane kedisi Sezar’la arkadaşlığı, pencere yok sanıp dışarı zıplamak istediğinde kafasını nasıl cama çarptığını, arap sabunu fıçısına düştükten sonra başına gelenleri ve daha pek çok şeyi anlatıyor Pisicik. Tabii küçük kızı ne kadar özlediğini ve onu ne kadar sevdiğini de...

Helen Hunt Jackson’ın yazdığı Emel Aslan’ın çevirdiği Bir Kediden Mektuplar, ODTÜ Yayıncılık tarafından yayımlanıyor. Hem hüzün, hem neşenin bir arada yer aldığı bu kitabın 7 yaş üstü okurlar için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder