28 Ocak 2015 Çarşamba

Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu

1992 yılında Çin’in doğusunda, okyanusta kopan fırtına sırasında bir yük gemisi batar. Gemideki otuz bin sarı plastik ördekçik okyanusa dökülür. Bu otuz bin plastik ördeğin arasında canlı bir anne ördek ile on yavrusu da bulunmaktadır.

Çin’in bir köyünde, bir İngiliz tarafından kurulan fabrikada üretilmiştir bu plastik ördekler. Anne ördek de köyde yaşayan Bay Hou’ya aittir. Fabrikanın sahibi İngiliz, birkaç günlüğüne Bizim Ördek’e ve yavrularına el koyması karşılığında ona ve tüm ailesine fabrikada iş vermiştir. Bay Hou da “Er ya da geç, yeniden buluşacağız canım,” diyerek ayrılmıştır ördeğinden.

Yük gemisinde okyanusa dökülen binlerce plastik ördek, okyanustaki akıntılarla birlikte sürüklenmeye başlar. Bu yolculuk tam tamına 15 yıl, 5 ay sürecek ve tüm dünyanın ilgisini üzerine toplayacaktır.

Fabrika sahibi olan Bay Pleir, tüm ördeklerin bulunup geri getirilmesini, gerekirse ördekleri bulan kişilerden satın alınmasını ister. Bu arada ördeklerin okyanustaki akıntılara göre yol almasının açık deniz akıntılarının gözlemlenmesi açısından bir fırsat olabileceği ortaya çıkar. İki okyanusbilimci Lindsey ve Pol, bu fırsatı değerlendirirler. Ancak çalıştıkları Deniz Bilimi Enstitüsü’nün bu çalışmaya sponsor bulması gerekmektedir. Enstitü müdürünün bulduğu kişi bir sürpriz olur: Fabrika sahibi İngiliz Bay Pleir. Sponsor olmayı kabul eden Bay Pleir’in bunun karşılığında tek istediği bulunan her bir ördekçiğin kendisini teslim edilmesidir. Böylelikle bu ördekleri yüksek bir fiyata satabilecek ve sigortadan aldığının üzerine ayrıca para kazanmış olacaktır. Bir de basına bu çalışmanın çevre yararına yapıldığı söylenecektir. Ancak Pleir’in amacı yalnızca para kazanmak ve reklamını yapmak değildir. Üzerini örtmeye çalıştığı, ortaya çıkmasını istemediği çok daha gizli bir sırrı vardır.

Bizim Ördek, bir şekilde on yavrusundan ayrı kalmıştır ama beraberinde binlerce plastik ördek vardır ve hepsi onu izlemektedir. Birlikte yapacakları yolculukta bir süre şeye tanık olacaklar ve pek çok serüven yaşayacaklardır. Çaresiz kaldığında diğer hayvanlardan destek görecek ve zor durumda olduğunu gördüğü hayvanlara ve insanlara da o yardım edecektir.

Bizim Ördek’in yolu Endonezya, Basra Körfezi, Somali, Madagaskar, Güney Kutbu ve daha başka yerlere düşecek ve burada savaşa, yoksulluğa, çevre sorunlarına, insanların açgözlülüğünün ve kimi zaman da acımasızlığının yol açtığı yıkımlara tanıklık edecektir.

Vassilis Papatheodorou’nun gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığı, Petros Bouloumpasis’in resimlediği ve Fulya Koçak’ın Türkçeleştirdiği Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu, Kelime Yayınları tarafından yayımlanıyor. Yazar, anne ördek aracılığıyla dünyadaki pek çok soruna değiniyor, böylelikle okurların dikkatini bu sorunlara çekmiş oluyor.
Kitabı dokuz yaş ve üstü okurlar için önerebiliriz.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder