21 Ocak 2015 Çarşamba

Çocuklara Bayılan Canavar: Yark

Yeryüzünde bol miktarda bulunan Canavar türleri arasında en yaygın olan insandır. Ancak bir tür daha var ki o bayağı seyrek görülür ve pek de tanınmaz. Bu türün adı Yark'tır. 

Yark, dünyada kalmış az sayıda canavardan bir tanesi. Çocukları yemeğe bayılıyor ama yemek seçmek gibi bir huyu var. Mesela her önüne gelen çocuğu yiyemiyor. Öncelikle çocukların uslu olduğundan emin olmak için onları kokluyor. Eğer çocuklar usluysa onları bir lokmada yutuveriyor, çocuklar yaramazsa onları bırakıyor çünkü sindirim sorunları yaşamak istemiyor. Yanlışlıkla yediğinde ise ıstırap dolu saatler geçiriyor.

Ah ah, Canavar nasıl da özlüyor geçmiş günleri! Bir zamanlar, çocuklar sevecen ve saftı. Büyükanne kılığına girmek yetiyordu onları pençelerine düşürmek için. ... Heyhat, yaşadığımız çağ Yark'ın rejim yapmak zorunda bırakıyor. Modern zamanlarda yenebilir gibi çocuk neredeyse hiç bulunmuyor. 

Yark dünyada pek uslu çocuk kalmadığı için yemek bulmakta zorlanıyor. Aklına Noel Baba’nın listesini eline geçirebilirse bu dertten kurtulacağı geliyor ve kendini Noel Baba’nın kapısının önünde buluveriyor. Noel Baba niyetini anladığı için Yark eli boş döneceğini fark ediyor ama yine de şans ona gülüyor. 

Elindeki ufacık listeden planını işletmeye başlıyor. Adresteki çocuğu yiyip onun yanlış çocuk olduğunu ona sindirim sistemi haber veriyor. Acıyla kendinden geçip sağa sola koştururken kendini bir deniz fenerinde buluyor. Ona şefkat ile bakan ve kendine benzemeyenleri de seven Madeleine’i ölçütlerine uygun olsa da yiyemiyor. 

Bertrand Santini'nin yazdığı, Laurent Gapaillard'ın resimlediği Yark alışılagelmişin dışında bir kitap. Siren İdemen'in çevirdiği kitap Büyülü Fener Yayınları tarafından yayımlandı.  

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder