7 Ocak 2015 Çarşamba

Deniz Hikâyeleri

Deniz Hikâyeleri, Ronda ve David Armitage’ın iki öyküsünden oluşan bir kitap. Okumayı yeni öğrenen çocuklar için hazırlanmış bu kitapta Deniz Fenerinde Öğle Yemeği ve Deniz Kıyısında Piknik adlı öyküler yer alıyor.

Deniz Fenerinde Öğle Yemeği'nde, deniz feneri bekçiliği yapan ve evi fenerin karşı yamacında yer alan İrfan Amca’nın yemek sepetinde dadanan martılardan kurtulma hikâyesi anlatılıyor.

İrfan Amca için birbirinden güzel yemekler yapıp bunu sepetin içinde karşıda yer alan deniz fenerine ulaştırmaya çalışan Canan Teyze yemeklerine başka bir ortağın çıkmasından rahatsız olur.  Martılarsa yeni keşfettikleri bu kaynaktan vazgeçecek gibi görünmez. Canan Teyze ise yemeklerini martılara kaptırmamak konusunda azimlidir. Denemeleri ve çabaları boşa gitmeyecektir.

Deniz Kıyısında Piknik’te ise İrfan Amca ve Canan Teyze piknik yaptıktan sonra kayıklarını bağlamayı unuttukları için piknik alanında gecelemek zorunda kalırlar. Aslında evlerine yürüyerek dönmeleri mümkünken İrfan Amca’nın fazla kiloları buna engel olur. Durumdan hiç hoşlanmayan Canan Teyze, kocasını uyarır ve bu konuda harekete geçmesini sağlar.

İş Bankası Kültür Yayınları’nca yayımlanan Deniz Hikâyeleri, Sevgi Atlıhan tarafından Türkçeye çevrilmiş. Kitapta yer alan isimler çocuklara kolay bir okuma sağlaması amacıyla Türkçeye uyarlanmış. Yazı karakteri ve resimlemeleri ile okumaya yeni başlayanlar için güzel bir okuma sunuyor.

Ebru AkkaşHiç yorum yok:

Yorum Gönder