5 Ocak 2015 Pazartesi

Eve Yolculuk

Buzların eridiğini gören, artık yiyecek bulamayan Kutup Ayısı, "Burada kalamam," diyerek gitmeye karar verir. Yüzerken bir kayığa rastlayan Kutup Ayısı, kayıkla yol almanın daha kolay olacağını düşünür ve kayığa biner. "Çok geçmeden, makinaların homurdandığı ve yüksek binaların gökyüzünü sakladığı bir şehre" gelir. Burada bir pandaya karşılaşır. Şehirde yaşayamayacağını söyleyen Panda, Kutup Ayısı ile birlikte gitmeye karar verir. Bir süre sonra bir Orangutan görürler. Eskiden bir orman olan, ama artık tek bir ağacın bile kalmadığı bu yerden ayrılmak durumundadır Orangutan da...

Yol boyunca martıların şarkılarını dinlerler, balıklarla selamlaşırlar, gökyüzünde bulutların oluşturduğu güzel şekilleri seyrederler.

Bir kaya görürler. Arkasında bir fil vardır. Dişlerini çalmak isteyenlerden saklandığını söyler onlara, Fil. Panda, ona kendileriyle gelmesini teklif eder. Böylece Kutup Ayısı, Panda, Orangutan ve Fil birlikte neşe içinde, şarkılar söyleyerek yol almaya devam ederler. Ancak hava birdenbire kararır, deniz kabarır. Bir fırtına çıkar. Fırtına diner dinmesine ama kocaman dalgalar onları çok uzaklara sürüklemiştir. Hepsi kendi evini özler. Sonra... Sonrasını merak ediyorsanız kitabı okuyun!

Kitabı okuyun dedim, ama sizi bir konuda uyarmalıyım. Kahramanlarımızdan hiçbirine bir şey olmuyor, ama yuvalarına dönmeleri de biraz zor görünüyor. Neden mi? Kutup Ayısı'nın ve Panda'nın yuvasına dönebilmesi için kutuplardaki buzulların erimemesi, Orangutan'ın evine dönebilmesi için tırmanabileceği, yiyecek bulabileceği ağaçların bulunduğu ormanların oluşması, Fil'in dönebilmesi için de artık kimsenin onu avlayamaması gerekmektedir. İşte, bunlar olursa hepsi evlerine dönebilecekler.

Bu dört kahramanı evlerinden eden nedir, kimlerdir? Peki, onların evlerine dönebilmelerini sağlamak için neler yapabiliriz? Buna benzer pek çok soru aklımıza geliyor bu kitabı okuyunca. Sonunda  hiçbiri evine dönemese de en azından onların eve dönmesini sağlamak için neler yapabileceğimizi düşündürtüyor kitap...

Frann Preston-Gannon’ın yazıp resimlediği, Eda Serdaroğlu Daş’ın Türkçeleştirdiği Eve Yolculuk, Pötikare Yayıncılık tarafından yayımlanıyor.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder