23 Ocak 2015 Cuma

Muhteşem Ay Tavşanı

Eğlence, oyun, fıkra, şaka ve çok çok FANTASTİK ıvır istiyorum!”

Şımarık, huysuz ve buyurgan Prenses P.J. Petulant her istediğini elde eder. Kendisine karşı gelindiğinde ağlayıp sızlar, ciyak ciyat bağırır, çimdikleyip tekme atar ya da nefesini sersemleyip başı dönene kadar tutar. Eninde sonunda da Gariplikler Diyarı’nın kral ve kraliçesi olan anne-babasını istediğini yapmaya ikna eder. P.J.’in son isteği, “cici, fazla kıkırdak olmayan, yeşil ve mor, pullu ve kahverengi” bir ejderhadır. Adını da Sandra koyacaktır. Annesiyle babası onu vazgeçirmeye çalışırlar, ama bu işe yaramaz.Böylece P.J.’ye bir ejderha alınır. Aynı gün, şatoya, tam da prensesin istediği gibi bir ejderha getirilir. Ancak biraz asabidir; bunun en büyük nedeni de erkek bir ejderha olmasına rağmen adının Sandra olmasıdır. Prenses, ejderhanın gelişini ellerini çırparak karşılar ancak hemen sonra tüm ilgisini yitirir. Şimdi, Ay’daki tavşanı yani Ay Tavşanı’nı istemektedir.

Çoğu insan dolunaya baktığında Ay’daki güler yüzlü adamı görür. Ama bazı insanlar yukarıya baktıklarında Ay Tavşanı’nı görebilirler. Siz de dikkatle bakarsanız onu, yani Ay Tavşanı’nı görebilirsiniz. Uzun kulakları arkasına doğru uzar, gözleri yukarı bakıyor gibi görünür. İşte, P.J. başını kaldırıp gökyüzüne baktığında gördüğü şey tam olarak buydu.
Kraliçe Elsie ve Kral Winston bakıştılar.
“İşte şimdi yandık!” dedi Kral.

P.J. Petulant her yolu dener, ama ne yaparsa yapsın fayda etmez. Kral ve kraliçenin yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Bir akşam yatağından kocaman dolunaya bakan P.J. gözlerini Ay’a diker ve, “Ay Tavşanı’nı istiyorum... Ay Tavşanı’nı istiyorum... Ay Tavşanı’nı istiyorum...” diyerek uyumak üzeredir ki birinin, “Ama istediğin HER ŞEYE sahip olamazsın,” dediğini ve ardından da, “Gerçi haksız da sayılmazsın, ben İNANILMAZ özel bir şeyim,” diye eklediğini duyar. Bu Ay Tavşanı’nın ta kendisidir. P.J. Petulant kendisinden daha “şımarık, huysuz ve buyurgan” biriyle karşı karşıyadır ve kendisini, bir anda, hiç beklemediği kadar heyecanlı bir maceranın içinde bulacaktır.  

Sue Monroe’nun yazdığı, Birgitta Sif’in resimlediği, Zeynep Alpaslan’ın Türkçeleştirdiği Muhteşem Ay Tavşanı, Redhouse Kidz tarafından yayımlanıyor. Ay Tavşanı ve Prenses P.J.’in maceraları ikinci kitapta da devam edecek.

Kitap, 7 yaş ve üstü çocuklar için öneriliyor.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder