16 Ocak 2015 Cuma

Sesini Arayan Papağan Oscar

Duyduğunu bir seferde anlayan ve hemen taklit edebilen bir papağan Oscar. Eyfel Kulesi’ni gören bir apartmanda yaşıyor. Manzarası güzel. Yaşadığı daire sesler konusunda pek zengin; televizyon, küçük ev aletleri, çalar saat derken dışarıdan gelen sesler de  ona malzeme sunuyor. Her birini ustalıkla taklit edip seslendirirken aynı şeyleri tekrarlamaktan sıkılmaya başlıyor.

Pencerenin ardından duyduğu seslerden başka hangi sesler olduğunu merak ediyor. Dışarıya çıkıp keşif yapmak için pencerenin açık kalmasından faydalanan Oscar kendini binbir sesle dolu dünyanın en büyük kentlerinden birinde kanat çırparken buluyor. 


Tüm bu sesler içinde her şeyin kendine özgü bir sesi olduğunun ayırdına varıyor Oscar: Bazılarının daha güçlü sesler çıkardığı bazılarının sesini duymak için dikkat vermek gerektiği gibi. Oscar’ın asıl yolculuğu ise kendi sesini aramaya duymak istediğinde başlamış.


Sesini Arayan Papağan Oscar, Courtney Dicmas tarafından yazılıp resimlenmiş. Kitap kendine konu ettiği papağanların renkliliğini, canlılığını ve de sevimliliğini taşıyor. Sesini Arayan Papağan Oscar, insanın kendine dönmesi, kendi fark etmesi ve belki de kendini farklı değerlendirmesi üzerine güzel bir kitap.

Tanal Burcu Ural Kopan tarafından Türkçeleştirilen kitap Marsık Yayıncılık tarafından yayımlandı. Kitap okul öncesi dönemdeki çocuklara hitap ettiği kadar okuma yazmayı yeni öğrenenler için de güzel bir başlangıç kitabı.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder