4 Şubat 2015 Çarşamba

Rita ve AdsızRita huysuz bir kız çocuğu. O kadar ki doğum gününde gülüp eğlenmek yerine asık suratla dolaşmayı tercih ediyor. Hediyesi ya da pastası olmasa beklentisi karşılanamadı diye üzgün olması ya da hayal kırıklığı bir nebze anlaşılabilir ama hayır öyle bir durum da yok. Hatta o kadar fazla hediyesi var ki önce hangisini açacağını bilemiyor.

Derken hediye paketleri arasında bir kıpırtı hissediyor, sonra hediyesi ondan kaçmaya çalışıyor. Hediye önde Rita arkada bir koşuşturmaca başlıyor. Sonunda Rita kutuda kendine bakan bir köpecik buluyor. Köpeğin aç olabileceğini düşünüyor ona bir şeyler ikram ediyor ancak onu ikramı talepleri izliyor. 

Köpeğe bir isim koymak için düşünürken köpeği sarsması, okşaması, çekiştirmesi bir işe yaramıyor.  Rita’nın aklına güzel bir isim gelince köpek onunla arkadaş olabileceğine karar veriyor. Sonra hediyeleri beraberce açmaya koyuluyorlar.

Sevgiyi ifade etmenin bir yöntemi olarak hediye alıp veririz. Tüketimi teşvik eden özel günlerde ise hediyelerin ayarı kaçabiliyor. Bir çocuğu hediyeler boğmak onun yalnızlığını gidermiyor. Rita, oynayacak bir arkadaşı olmayınca o kadar fazla oyuncaktan zevk almazken sahip olduklarını ona arkadaşlık eden bir canlı ile paylaşmanın, oyun oynamanın zevkine arkadaşı sayesinde varıyor.

Tudem tarafından yayımlanan Jean-Philippe Arrou-Vignod'nun yazdığı, Olivier Tallec'in resimlediği Rita ve Adsız dizisinde yer alan kitaplar okul öncesi dönemdeki çocuklar kadar okumayı yeni öğrenen çocuklara da hitap ediyor. 

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder