6 Şubat 2015 Cuma

Söz-Düş Makinesi

Telepat makine Söz-Düş nasıl çalışıyordu? Ben nereden bileyim! Doğru, onu ben yaptım fakat yalnız başıma değildim. Düşünceleri okuyan makinenin icadında, kedim Oreste’nin yardım eli, daha doğrusu yardım patisi de büyük rol oynadı. Nasıl mı?

Bir tekniker, bozuk olan faks makinesini tamir etmeye çalışırken kedisi Oreste açık bir pencereden girmiş olan bir kelebeği yakalamak üzere tezgâhın üstüne atlar ve böylece nutella kavanozunu faks makinesinin üstüne yuvarlar. Tekniker önce kedisine söylenir, ardından da faks makinesine ve nutellasına hayıflanır. Nutellalı faks makinesi birdenbire çalışmaya başlar ve teknikerin söyledikleriyle düşündüklerini yazar. Ne olduğunu anlamaya çalışırken tekniker, çikolatalı faks makinesinin antenine dokunduğunda çalıştığını fark eder.
 
Faks makinesi birdenbire düşünceleri okumaya nasıl başladı, diye soracaksınız. Tekniker de bilmiyor. Kaza sonrasında bazı elektronik devreler kapanmış ve başkaları açılmış olabilirdi; belki de anten ve sinyal yükselticisi teknikerin düşündüğünden daha güçlüydü ya da nutella yalnızca teknikerin değil, makinenin de düşüncelerini daha berrak bir hale getirmişti. Kişisel olarak ben sonuncu tahmine katılabilirim J

Tekniker, kendisinin ve kedisi Oreste’nin icadı olan bu özel makineyle televizyonda yayımlanan bir programa katılmayı, böylelikle iki kişilik tatil ödülünü kazanmayı planlar. Ancak olaylar daha farklı gelişir. Gizli serviste çalışan Albay Sardalye, önce makinenin gerçekten düşünceleri okuyabileceğine inanmaz. Ancak, artık adı Söz-Düş olan makinenin söyledikleriyle düşündüklerini yazması üzerine şaşkınlıktan çığlıklar atar:

“Çok ilginç görünüyor!” dedi ve makine çalışmaya koyuldu.
Söz: Çok ilginç görünüyor!
Düş: Bu iki budalanın saçma makinesi çalışırsa adımı değiştiririm... Kahretsin, bu kedi de ne kadar yapışkan!

Albay Sardalye, teknikere icat ettiği makinenin askeri bir sır, dolayısıyla ülkeleri için yaşamsal öneme sahip olduğunu söyler ve makineden kimseye bahsetmemesini ister. Kod adlarını balıklardan alan ve bir balık toptancısında konuşlanan bu tuhaf ekip bir deney yapacaktır. Kod adı artık “spirograf” olan tekniker de onlara yardım edecektir. Bu deneye göre bir ailenin üzerine yerleştirilen mikrofonlarla makinenin nasıl çalıştığı ve nasıl daha iyi bir hale getirilebileceği ölçülecektir. Sonrasında ne mi olacak? Okuyun göreceksiniz... Ama şu kadarını söylemeliyim ki işin içinde yine Oreste ve bu sefer nutella yerine çilek reçeli olacak...

Eğlenceli olduğu kadar ironik bir kitap “Söz-Düş Makinesi”... Neredeyse bütün yetişkinlerin söyledikleriyle düşündükleri farklı. Yalnızca çocuklar ve hayvanlar ne düşünüyorlarsa onu söylüyorlar.

Stefano Bordiglioni’nin yazdığı, Mert Tugen’in resimlediği ve Tolga Darcan’ın çevirdiği; absürt olayların, ilginç karakterlerin, eğlenceli ve beklenmedik olayların yer aldığı Söz-Düş Makinesi, Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanıyor. Kitap, 10 yaş ve üstü çocuklar için öneriliyor; ancak 9 yaşındaki okurlar da kitabı rahatlıkla okuyabilirler.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder