21 Eylül 2015 Pazartesi

Canavar Dişçi

Kasabaya karanlık çökmüştü.Gecenin köründe acayip şeyler oluyordu. Yatma zamanı geldiğinde çocuklar yastıklarının altına düşen dişlerini koyuyorlar ve diş perisinin gelip bozuk parabırakmasını bekliyorlardı. Sabah uyandıklarında ise, yastıkların altında sözü edilemeyecek şeyler buldular. Ölü bir sümüklü böcek. Canlı bir örümcek.

Canavar Dişçi, dişçi korkusu ile beraber maden kazası geçiren ve çalışamayan babasından ayrılma korkusu yaşayan Alfred adında bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Alfie ile babasının güzel bir ilişkisi vardır; annesi olmayan Alfie babasının anlattığı hikâyelerle büyür. Artık bu olağanüstü öğeler içeren öykülere inanmaması gereken bir yaşa geldiğini düşündüğü anda yaşadığı şeyler onu haksız çıkarmak üzeredir.

Çıkan dişlerini yastıklarının altına koyup uyandıklarında para görmeyi bekleyen kasaba çocukları iğrenç diye niteledikleri şeyler bulurlar yastıklarının altında. Bu yetmezmiş gibi dişçi korkusunu haklı çıkaran yeni bir dişçi gelir kasabaya. Dişçiden korkmayan çocuklara bile bir korku gelir çünkü yeni dişçi tekinsiz biridir.

Tam bu sırada da dişi ağrıyan Alfred çaresiz bu dişçiye gidecektir. Bu tuhaf zamanlamadan ve bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenen Alfred’e bu macerasında arkadaşı Gabz ve varlığında pek hazzetmediği sosyal güvenlik görevlisi Winnie eşlik eder.

David Walliams'ın yazdığı, eğlencenin hüzne baskın olduğu ve içinde birçok uydurma kelimenin yer aldığı kitabın resimleri Tony Ross’a ait. Süha Karadeniz’in çevirdiği kitap Epsilon Yayınları tarafından yayımlandı.

İsim soyad benzerliği sebebiyle soyadını Williams’dan Walliams olarak değiştiren David Walliams, İngiltere’de oldukça sevilen bir komedyen. Komedi ile yetinmeyip birkaç yıldır da çocuk kitapları yazıyor. İngiltere’de toplam kitap satışları  4 milyonu aşan Walliams’ı İngiliz yayıncılık piyasası yeni Roald Dahl’ı olarak  tanıtıyor. Yazarın kitapları şu ana kadar 40 dile çevrilmiş. Ülkemizde bu başarıyı yakalayıp yakalamayacağını hep birlikte göreceğiz.

Ebru Akkaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder