24 Ocak 2016 Pazar

Mahalle Sineması

Küçük kız, arkadaşı Emre’yle sinemaya gidecektir; ama parası yoktur. Babası da para vermeye yanaşmaz. Küçük kız, üzgün bir halde evinin yakınındaki kaldırımda kendisini bekleyen Emre'nin yanına gider. Sinemaya gidemedikleri için dertleşirlerken akıllarına Adana’dan gelen ve “Artist Kenan” dedikleri Kenan Amca gelir. Adana’da sineması olan, ancak sinemasını kapatıp hikâyemizin kahramanlarının mahallesine taşınan Kenan Amca’nın hangi nedenlerle her şeyi bırakıp geldiğini kimse bilmez. Ama bir film makinesi ve makaralarca da filmi vardır! Böylece çocuklar Kenan Amca’yı ziyaret etmeye karar verirler.

İki çocuğu da içtenlikle karşılayan Kenan Amca, sanki onların istediği şeyi biliyormuşcasına makineye bir çizgi film koyar. O kadar eğlenirler ki gülmekten ikisinin de kasıklarına ağrılar girer. Çizgi film bittikten sonra onlara kendinden bahseder, Kenan Amca. Adana’da sinemasının yanı sıra iki çocuğu vardır...

Küçük kız, bir ara Kenan Amca’nın boynuna sıkı sıkı sardığı atkının nedenini merak eder. Hastadır, Kenan Amca; ama onlarla birlikte çalışırsa belki de eski gücünü kazanacağını söyler. Ne mi yapacaklar? Hep birlikte mahallede bir sinema kuracaklardır. Çocuklar buna çok sevinirler ve hemen bir yer bularak burayı sinema salonu haline getirirler. Kenan Amca, bilet satabilmeleri için onlara bir koçan verir. Hatta afişlerini bile yaparlar. İlk gösterecekleri film 101 Dalmaçyalı olacağı için afişe 101 “beyaz üzerine kara puanlı köpek yavrusu başı” çizerler. İlk gösterim günü gelip çatar. Gerçi biletleri yer sayısına göre satmayı düşünmemişlerdir. Biletli de olsa gelenlerden bazıları ayakta kalmıştır. Ama her şey çok iyi gider. Gelen herkes çok mutludur. O günden sonra film gösterimlerini her gün düzenli olarak sürdürürler.

Günün birinde postacının getirdiği bir mektup her şeyi değiştirecektir... Nasıl mı? Kitabı okuyunca göreceksiniz...

“Mahalle Sineması”, Sevim Ak’ın aynı adlı öykü kitabında yer alıyor. Çocuklar şimdilerde ne kadar sinemaya gidiyorlar, emin değilim; ama film makinesinin ya da film makarasının ne olduğunu büyük olasılıkla bilmiyorlardır. Sevim Ak’ın kitaplarındaki en değerli özelliklerden biri de bu: Unuttuğumuz, geçmişte kalan, kimi zaman da yaşamın hızından es geçtiğimiz duyguları, nesneleri, yerleri çocuklara göstermesi, yetişkinlere de hatırlatması. Belki de bu yüzden öyküleri, romanları yediden yetmişe her okurunu bir yerden mutlaka yakalıyor.  

Çocukların çok sevdiği, her kitabını heyecanla beklediği değerli yazar Sevim Ak’ın yazdığı, Behiç Ak’ın resimlediği Mahalle Sineması'nda başka öyküler de var. Hepsi sinema üzerine değil elbette: Ayakkabı Tamircisi, Kuşlar Kralı Nikola, Pembe Hala, Yeni Moda Kuaför, Elma Kokulu Kadın, Çiçekli Kadın, Bütün Yollar Roma’ya Çıkar, Bisikletli Postacı, Mavi Eşofmanlı Adam diğer öyküleri.

Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan Mahalle Sineması, 7 yaş ve üstü genç okurlar için öneriliyor.


Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder