1 Şubat 2016 Pazartesi

Ben Bir Fareydim

Ben Bir Fareydim, çocuk edebiyatının en prestijli ödülleri sayılan Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) ve Carnegie Madalyası gibi ödüllerin sahibi Philip Pullman'ın 1996 yılında yayımlanan kitabı.

Ayakkabıcılık yapan Bob ve çamaşırcılık yapan Joan yıllardır evlidir. Çocukları olmayan bu çiftin bir akşam kapıları çalar. Kapıda yırtık pırtık giysiler içinde bir çocuk vardır. Çocuğa kim olduğunu sorduklarında aldıkları yanıt onları şaşırtır. Bir isim duymayı bekleyen bu çift "Ben bir fareydim" yanıtı ile yetinmek zorunda kalır. Bu kendi halinde yaşayan insanlar çocuk ile ne yapacaklarını bilemez. Elbette böyle bir akşamda onu sokakta bırakacak değillerdir. Önce ona yiyecek bir şeyler ikram ederler; çocuk kaşık çatal tutmayı pek beceremez. Ona nasıl yemek yiyeceğini gösterirler. Çocuk her şeyi çabuk kavramaktadır. Yalnız önüne gelen her şeyi koklamak ve kemirmekten kendini alamaz. 

Bob ve Joan, bir ismi olmadığı için Roger diye seslenmeye başlarlar ona. Ertesi gün çocuğun ailesini bulmak için seferber olurlar. Polise, hastaneye, yetimhaneye uğrarlar. Roger'ın tarifine uyan herhangi bir kayıp çocuk yoktur kayıtlarda. 

Bob ve Joan onu okula göndermeye karar verir. Olaylar da bu sırada patlak verir. Bu çocuk diğerleri gibi değildir. Sorgular; sorularıyla kurulu düzeni rahatsız etmeye başlar. Macerası da böylece başlar. Kötü niyetli kişilerin ellerine düşer. Saf ve naif olduğu için çabucak kandırılabilir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi basın da çocuğun peşine düşer. Tirajları için küçük bir çocuğun hayatını tehlikeye atmaktan kaçınmazlar.

Bob ve Joan ise onun bir çocuk olduğunu asla unutmaz. "Ben bir fareydim" demekten bıkmayan bu çocuktan asla vazgeçmezler. Çocuğun ne olduğunu, kökenlerini de bu sayede öğrenirler.

Pullman, büyük bir ustalık göstererek kitabı masallara bir övgüye dönüştürüyor. Kitabın sürprizini bozmamak için bunun ne olduğunu elbette söylemeyeceğim ama bir masala övgü için ne yapılabileceğinin yanıtını verdiğini söyleyebilirim bu kitapta. 

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan Peter Bailey'in resimlediği Ben Bir Fareydim'i Niran Elçi Türkçeleştirdi. Kitabı 10 yaş üstü tüm çocuklar ve masalsever herkes okuyabilir. 

Ebru Akkaş 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder