2 Mayıs 2016 Pazartesi

Ağaca Tırmanan İnek

Dünyanın en meraklı ineği Mötilda’nın en büyük tutkusu yeni şeyler öğrenmektir. Kardeşleri ise yalnızca taze, leziz otlarla ilgilenir. Ne zaman Mötilda aklına gelen ilginç şeyleri ya da hayallerini onlarla paylaşsa, “İmkânsız, çok saçma, daha neler” gibi şeyler söylerler. Ancak bu itirazlar Mötilda’yı asla durdurmaz.

Ormanda dolaşmaya çıktığı bir gün, Mötilda, ağaca tırmanmanın nasıl bir şey olabileceğini merak eder. Denemeye karar verir ve tırmanmaya başlar; ta ki ağacın en tepesine ulaşana dek. Orada Mötilda’yı müthiş bir sürpriz beklemektedir. Ağacın tepesinde, bir dalda kırmızı çizmeli bir ejderha oturmaktadır! Üstelik arkadaş canlısı ve vejetaryen olan bu ejderha da tıpkı Mötilda gibi hayal kurmayı çok sever. Mötilda sonunda hayallerini ilgiyle dinleyen bir arkadaş bulmuştur.

Eve gider gitmez olan biteni kardeşlerine anlatır Mötilda; ama hiçbiri ona inanmaz: “Ejderha diye bir şey yoktur,” der Bella; “Ayrıca inekler de ağaca tırmanamaz,”  der Berta ve Bonita da, “İmkânsız! Saçma! Daha neler!” diye ekler.

Ertesi sabah kardeşleri Mötilda’nın bıraktığı notu bulurlar. Üzerindeki notta Mötilda’nın ormanda ejderhayla birlikte uçuş dersine gittiği yazmaktadır. Kardeşlerinin hayallerine 
kendini fazlasıyla kaptırdığını düşünürler ve hemen ormana gidip onu bulmaya karar verirler. İlk defa çiftlikten çıkıp ormana gelen kardeşler, burasının Mötilda’nın söylediği kadar güzel olduğunun farkına varırlar. Tam o sırada sırtında, muhtemelen paraşütüyle, bir domuzcuğun koştuğunu ve sonra da ağaca tırmandığını görürler. Ağacın gövdesine asılı bir kâğıtta da şöyle yazmaktadır: “Ejderhadan uçuş dersleri”. Önce “İmkânsız!” diye düşünürler, ama sonra “Acaba?” derler ve cesaretlerini toplayarak onlar da tırmanmaya başlarlar. Ağacın tepesine ulaştıklarında neyle karşılacaklar dersiniz? Mötilda gerçekten de bir ejderhayla karşılaşmış ve notta yazdığı gibi ondan uçuş dersleri mi almaktadır? Neden olmasın, diyor musunuz? Okuyunca göreceksiniz.

Kimi zaman “imkânsız” diyerek hayalini kurduğumuz herhangi bir şeyi gerçekleştirmek üzere bir adım atmaktan bile çekiniriz. Halbuki hayal gücümüzün bizi nerelere götürebileceğini görmek için en azından bir kez denememiz gerekir. Sonuçlar bazen hayallerimizin bile ötesine geçebilir. Tıpkı Mötilda’nın ve kardeşlerinin öyküsünde olduğu gibi. Kim bilir, başka neler neler olabilir; yeter ki ilk adımı atabilelim...

Gemma Merino’nun yazıp resimlediği, Melike Hendek’in Türkçeleştirdiği Ağaca Tırmanan İnek, Pearson tarafından yayımlanıyor. Kitap 4 yaş ve üstü çocuklar için önerebiliriz.

Tülin Sadıkoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder